Syriusze 2018 - nominowani
18.02.2019

Znamy listę nominowanych do corocznej nagrody Prezydenta Miasta Piły - Syriusze.

Zwycięzców poznamy w sobotę 23 lutego 2019 r. podczas uroczystej gali, tymczasem gratulujemy nominowanym.

Nominowani w kategorii:

Firma/ przedsięwzięcie/ inwestycja roku

  • Colours Factory - to jedna z najbardziej znanych firm na rynku pilskim, od sześciu lat lider najszybciej rozwijających się w Polsce firm branży poligraficznej. Kompleksowa działalność poligraficzna i zaawansowana technologia parków maszynowych pozwala na realizację najbardziej nowatorskich projektów Klientów, również w skali globalnej. Jako jedyna w Polsce firma sektora poligrafii reklamowej znalazła się w prestiżowym rankingu Diamenty Forbesa. Colours Factory stawia na zgrany i kreatywny zespół profesjonalistów gotowych zmierzyć się z każdym wyzwaniem. Firma i jej pracownicy z zaangażowaniem uczestniczą w wielu akcjach społecznych, m.in. wspomagając Szlachetną Paczkę, Fundację Złotowianka czy rozwijając ambicje uczniów z regionu pilskiego. Obecnie zespól Colours Factory objął wsparciem uczestników III edycji konkursu Pilska Akademia Umiejętności.
  • Archon Studio - W 2012 roku dwóch pasjonatów gier planszowych postanowiło stworzyć miejsce realizacji swoich ciekawych pomysłów. Archon Studio przy ulicy Warsztatowej 8 w Pile, to miejsce gdzie powstają autorskie strategiczne planszówki np.  Vangaurd of War czy Chronicle X,  a także inne, oparte o licencje kultowych zagranicznych firm, takich jak należący do 20th Century Fox Alien vs. Predator. Projektowane i tworzone przez 30-osobowy zespół grafików, rysowników, rzeźbiarzy i pracowników produkcji figurki Archon Studio, są dopracowane w każdym szczególe i finalnie wykonywane z masy żywicznej. Firma z powodzeniem podbija zagraniczne rynki, wielką popularnością ciesząc się w Stanach Zjednoczonych czy Rosji oraz na rynku europejskim, m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech.
  • Euro Finannce - to firma transportowo-logistyczna, która od lat z powodzeniem realizuje zamówienia swoich Klientów, dbając o terminowe i profesjonalne dostarczenie każdego rodzaju ładunku. Firma odpowiada za cały proces logistyczny, oferując nie tyko transport, ale również magazynowanie towarów oraz spedycję, dostarczając ładunki na obszarze całej Europy. Wieloletnie doświadczenie i niezawodna flota złożona z samochodów marki Mercedes-Benz gwarantuje najwyższy poziom usług, co potwierdzają udana współpraca ze stałymi Klientami i nieustanny rozwój firmy. Euro Finannce to również sportowa pasja – firma jest jednym ze sponsorów klubu żużlowego Polonia Piła, któremu kibicuje od lat.
  • Easy Wash - Firma Easy Wash powstała w połowie lat dziewięćdziesiątych wprowadzając, jako pierwsza na polskim rynku, preparaty do bezdotykowego mycia pojazdów. W 2018 roku przy ul. Składowej 15 otwarto nową siedzibę firmy z nowoczesnym zapleczem produkcyjno-magazynowym. Obecnie firma skupia się przede wszystkim na produkcji wysokiej jakości specjalistycznych preparatów do mycia i kosmetyki pojazdów osobowych i ciężarowych, opartych na recepturach i komponentach renomowanych europejskich firm. Proces produkcji jest nieustannie monitorowany, aby spełniać najwyższe normy jakości oraz bezpieczeństwa użytkowania i transportu. Firma współpracuje z wieloma partnerami handlowymi wysoko ceniąc sobie współpracę ze znanymi myjniami samochodów ciężarowych oraz salonami dealerskimi światowych marek.

Działalność na rzecz lokalnej społeczności

  • Akademia Młodych Odkrywców - z pasji do nauki powstała Akademia Młodych Odkrywców - projekt łączący pokolenia i pokazujący, że nauka jest ciekawa. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zaprosiła w swoje progi dzieci, młodzież, rodziców i seniorów – wolontariuszy. Odkrywanie poprzez zabawę, radość z uczenia się, podnoszenie kluczowych kompetencji  i umiejętności to cele Akademii Młodych Odkrywców. Studenci odkrywają swoje talenty uczestnicząc w weekendowych zjazdach na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. To bez wątpienia doskonały fundament do dalszego samorozwoju.
  • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - Członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Koło nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile przez ćwierć wieku działalności prowadzili szeroko rozumianą działalność popularyzatorską dotyczącą wiedzy o powstaniu wielkopolskim. W zeszłym roku Towarzystwo aktywnie włączyło się w przygotowanie i realizację programu obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.. Z inicjatywy koła i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu rozwieszono na ulicach 100 flag powstańczych, przygotowana została także okolicznościowa publikacja “Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 mieszkańcami Piły”. Z kolei powstańcy spoczywający na pilskim cmentarzu zostali należycie uczczeni - przygotowano tablice przy wejściu oraz oznakowano ich mogiły.
  • Repair Cafe - „Napraw, nie wyrzucaj” – to motto Repair Cafe! W Pile powstała pierwsza w Polsce kawiarenka wzajemnej pomocy, dzięki której łatwiej być eko. Zamiast wyrzucać zepsute lub uszkodzone przedmioty można je po prostu naprawić. Wolontariuszem kawiarenki może zostać każdy, kto chce się podzielić swoimi umiejętnościami. W przedsięwzięciu udzielają się krawcowe, informatycy, osoby potrafiące naprawiać rowery, ostrzyć noże, czy naprawić drobny sprzęt RTV i AGD. Czas oczekiwania na naprawę umilają organizatorzy kawiarenki, którzy z uśmiechem częstują pysznym ciastem, kawą i herbatą. Idea Zero waste – świata bez odpadów na dobre rozgościła się w Pile.
  • Joanna Przybył ze zużytych ubrań szyje torby, torebki i przedmioty codziennego użytku. Założycielka grupy Zero waste Piła oddam, sprzedam, wymienię oraz fanpage’a eko Piła - szerzy ideę świata bez odpadów. Organizatorka lokalnej edycji akcji „Staniki dla Afryki”, wspiera pilską Współdzielnię, inicjatorka sprowadzenia do Piły lodówki, która umożliwia dzielenie się żywnością. Współorganizatorka akcji Wymiana ciepła i wielu innych akcji ekologicznych. Swoją postawą zachęca do dzielenia się z innymi i minimalizowania odpadów w naszym codziennym życiu.
  • Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Wielkopolska im. Powstańców Wielkopolskich Hufiec Piła im. Stanisława Staszica - Od ponad 70 lat pilski Hufiec im. Stanisława Staszica wychowuje w harcerskim duchu dzieci, młodzież i kolejne pokolenia instruktorów. Na pilskich harcerzy zawsze można liczyć - spotkamy ich na każdym wydarzeniu integrującym mieszkańców: akcjach charytatywnych, rocznicach historycznych, zbiórkach żywności, wydarzeniach sportowych, czy przy zabezpieczeniach tras biegowych. To wszystko w myśl zasady, że praca uszlachetnia, ale nie samą pracą człowiek żyje, dlatego pilski hufiec organizuje zimowiska, obozy, rajdy terenowe, nie tylko dla samych harcerzy ale dla wszystkich mieszkańców miasta.

Kulturalny sukces roku

  • Ewa Pitura - wszechstronna wokalistka jazzowa, rockowa, która umiejętnościami improwizacyjnymi technicznymi i skalą głosu zaskakuje miłośników zarówno mocnego brzmienia jak i lirycznych dźwięków. Wspiera wszelkiego rodzaju akcje charytatywne towarzysząc takim zespołom jak N.O.C z którego się wywodzi, Na Górze czy biorąc udział w innych  tematycznych projektach artystycznych. Ewa Pitura ma na swoim koncie m.in. współpracę z zespołem folkmetalowym PERCIVAL prezentującym rodzimą kulturę słowiańską połączoną z odważnym brzmieniem. Występy grupy poprzedzały chociażby koncerty takich zespołów jak Marylin Manson, Paradise Lost czy Arkona i Korpiklaani, jak również współpracę przy soundtracku do gry “Wiedźmin 3”.
  • Katarzyna Olter i Dariusz Madziński

    Katarzyna Olter pilska fotografka, działająca w pilskiej grupie pasjonatów fotografii KADR. Z mieszkańcami rodzinnego miasta dzieli swoją pasję i talent. Jak sama mówi: pozwala odbiorcy kroczyć po zakątkach, krainach i zakamarkach własnej wyobraźni - a dzieje się to przy okazji licznych wystaw artystycznych.

    Zaprezentowała szczególną wystawę “Matki”, zrealizowaną we współpracy z kobietami-matkami z Piły, które uwieczniła na fotografiach. A także wydała książkę, w której tytułowe matki okraszone zostały poezją.  

    Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatka wielu znaczących nagród m.in. ASF International Fine Art Photography, złotego medalu Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie fotograficznym "Przestrzeń wyobraźni" oraz pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Przestrzeń Wyobraźni. Laureatka nagrody "Fotokreatora" za twórczość fotograficzną i animowanie fotografii w województwie wielkopolskim.

    Dariusz Madziński – ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix Wielkopolska Press Photo oraz finalista konkursu fotograficznego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Ariano. Specjalizuje się w fotoreportażu i fotografii ulicznej, członek pilskiej grupy pasjonatów fotografii KADR. Wspólnie z Katarzyną Olter organizuje pilskie spacery fotograficzne.

  • Robert Gulaczyk - Aktor teatralny i filmowy - Robert Gulaczyk zdobył popularność dzięki roli van Gogha w nominowanej do Oscara animacji Twój Vincent. Jego talent rozwijał się w pilskim Teatrze Wirtualnym na deskach Regionalnego Centrum Kultury, później występował w teatrach we Wrocławiu i Zielonej Górze by finalnie trafić do słynnego w całym kraju Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Robert Gulaczyk ma na swoim koncie także produkcje kinowe takie jak Prosta historia o morderstwie czy Autsajder, wystąpił w serialach Znaki i wyprodukowanym przez Netfliksa 1983. Sukcesy nie sprawiły, że zapomniał o swoich korzeniach, stąd też rola w fabularyzowanym dokumencie historycznym Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież.


Sportowy sukces roku

  • Aleksander Jabłoński - zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu, mogący pochwalić się czarnym pasem, reprezentujący Samuraj Gold Team, a także drugi trener klubu. Z sukcesami stawał do walk na zawodach zarówno w kraju, jak i zagranicą - m.in. w Paryżu, Rzymie, Bukareszcie, Lizbonie czy Londynie. Wielokrotny Mistrz Polski, a także Mistrz Europy na International Master Championship w Barcelonie. W ubiegłym roku zdobył  aż 15 medali – 4 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych.
  • Dawid Siek - zawodnik KS Sporty Walki w Pile, członek kadry narodowej juniorów w Kick Boxingu w formule K1. Zdobył tytuł najlepszego zawodnika klubu KS Sporty Walki i został najlepszym juniorem Mistrzostw Polski K1 w 2018 roku. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w kick boxingu w kategoriach wiekowych kadet-junior w latach 2016-2018. Brązowy medalista Mistrzostw Europy w 2017 roku.
  • Mikołaj Tobera - zawodnik sekcji bokserskiej KS Sporty Walki Piła i  członek kadry narodowej seniorów w boksie. W 2018 roku wywalczył tytuł Mistrza Polski seniorów w kategorii wagowej - 69 kg. Srebrny medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w boksie w roku 2017. Wielokrotny medalista Mistrzostw i Pucharów Polski w kategoriach wiekowych kadet-juniorów w boksie w latach 2011-2017.
  • Piotr Woźniak - reprezentant KS Sporty Walki Piła, członek kadry narodowej Kick Boxingu juniorów starszych od ponad 2 lat. W 2018 roku zdobył złote medale podczas Pucharu Świata i Mistrzostw Polski w kick boxingu w formule K1. Uczestnik Mistrzostw Świata.
  • Katarzyna Wiszniewska - utytułowana zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego 6 w Pile. W zeszłym roku zwyciężyła w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski i Akademickich Mistrzostwach Polski w Judo. Dwukrotnie zajęła III miejsce w Pucharze Europy i podczas Pucharu Polski Seniorów a także zdobyła dwa srebrne medale podczas Mistrzostw Polski i Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzieży.
  • Klaudia Adamek reprezentuje barwy pilskiej Gwardii, należy do Kadry Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, posiada mistrzowską klasę sportowa. W 2018 roku zdobyła dwa srebrne medale podczas halowych Mistrzostw Polski U20 w biegu na 60 i 200 metrów, a także 2 brązowe medale Mistrzostw Polski U20 w biegu na 100m oraz podczas halowych Mistrzostw Polski U20 w biegu na 200m. Zajęła także I miejsce w biegu na 100 m i w sztafecie 4x100 m podczas meczu reprezentacji młodzieżowych U23 Węgry-Słowenia-Słowacja-Polska-Czechy.


Osobowość

  • Lucjan Szutkowski - wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej, która pod koniec 2017 roku świętowała jubileusz 60-lecia działalności. Lucjan Szutkowski na czele spółdzielczej załogi stoi od 20 lat. Hołdując zasadzie, że „komfort mieszkania nie kończy się na nim, ale zaczyna po wyjściu z niego”, po latach inwestycji w termomodernizację, zapoczątkował duże inwestycje w otoczenie - małą architekturę, zieleń i place zabaw. Poza spółdzielnią mieszkaniową dba o Piłę zasiadając w Radzie Miasta, gdzie trzecią kadencję pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta.
  • Wojciech Dróżdż - pierwszy sportowy głos Piły, który słyszymy od prawie 20 lat. Zagrzewa do walki, motywuje kibiców do podtrzymania atmosfery także wtedy, gdy nie ma już szansy na zwycięstwo. Dobry duch pilskiego żużla, siatkarek, siatkarzy, biegaczy. Każdy kto był chociaż raz na wydarzeniu sportowym w Pile zapewne słyszał Wojtka w akcji. Oprócz komentowania sportowych zmagań z fasonem prowadzi wydarzenia kulturalne.  Jak sam mówi prowadzenie wydarzeń to nie praca – to pasja, którą się dzieli.
  • Ignacy Krzewiński z lekkoatletyką związany od ponad pięćdziesięciu lat, najpierw jako zawodnik, a następnie trener klasy mistrzowskiej i kadry narodowej, nauczyciel akademicki i działacz sportowy. Jest głównym założycielem Klubu Sportowego PLKS "Gwda" Piła, który w minionym roku obchodził 25‑lecie istnienia. Nieprzerwanie pełni w nim  funkcję trenera i wiceprezesa. Wychowankowie trenera Ignacego Krzewińskiego zdobyli 6 medali Mistrzostw Świata i Europy oraz ponad 140 medali w Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Spośród wielu nagród i osiągnięć Pana Krzewińskiego można wymienić ostatnio przyznany Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wydarzenie roku

  • Remont Szkoły Muzycznej - Dzięki funduszom unijnym budynek Szkoły Muzycznej w Pile zyskał nowe oblicze. Spektakularna zmiana to nie tylko elewacja, oświetlenie czy ozdobne ogrodzenie budynku, ale przede wszystkim przemiana akustyczna, co jest szczególnie ważne dla uczących się tu muzyków. Wewnątrz budynku wygospodarowano 6 nowych sal lekcyjnych, odnowiono korytarze, a wszystkie klasy wyposażono w akustyczne drzwi. Wisienką na torcie jest odnowiona sala koncertowa.
  • Pociąg do wolności - Podczas teatralno-muzycznego widowiska Pociąg do wolności pilanie mogli wspólnie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na skład wielowątkowego przedsięwzięcia złożyły się: przejazd Ignacego Paderewskiego z eskortą złożoną z zabytkowych aut, koncert w wykonaniu Julii Rosińskiej oraz występ “Lata 20-te, lata 30-te” aktorów i muzyków z Piły wyłonionych w trakcie castingów. Projekt zaangażował pilan do wspólnego tworzenia żywej lekcji historii, świętowania radosnej rocznicy, integrując artystyczne środowiska, dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.
  • Odrestaurowanie organów w kościele pw. św. Rodziny - Zabytkowe, blisko stuletnie Organy w kościele pw. Świętej Rodziny zostały ocalone. W dużej mierze za zniszczenie instrumentu pochodzącego z lat dwudziestych XX wieku odpowiadały niewielkie szkodniki - kołatki domowe. Odrestaurowanie instrumentu, nie tylko pozwoliło ocalić go przed zapomnieniem, ale przede wszystkim pozwoli dalej koncertować. Pilanie jeszcze nie raz usłyszą znakomite dźwięki płynące z zabytkowego instrumentu, chociażby podczas festiwalu muzyki organowej.
  • Rekord w jednoczesnym miganiu - Pilanom udało się ustanowić nowy rekord w jednoczesnym miganiu, który został zapisany wśród Rekordów Niecodziennych i Osobliwych. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego aż 420 osób wzięło udział we wspólnym miganiu - pozdrowiono w ten sposób osoby niesłyszące. Był to jeden z elementów tygodniowego świętowania, który zapisał się w historii naszego miasta i społeczności głuchych. Istotnym elementem akcji był aspekt edukacyjny. Przygotowująca się do bicia rekordu młodzież poznała problemy życia codziennego osób niesłyszących.