Sukces pilskiej spółdzielni socjalnej
30.07.2021

Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty została zakwalifikowana do konkursu im. Jacka Kuronia na najlepsze przedsiębiorstwo społeczne 2020. - Sporo naszych przedsięwzięć doszło do szczęśliwego finału, sporo w związku z trudną i bezprecedensową sytuacją pandemii przepadło. Fakt, że znaleźliśmy się w gronie 50 wyjątkowych przedsiębiorstw napawa nas jednak dumą. Bez względu na okoliczności staraliśmy się wspierać tych, którzy najbardziej potrzebowali wyciągniętej ręki. Trzymajcie kciuki. Nominacja to dopiero początek – deklaruje Małgorzata Modrak-Potapowicz, prezes Spółdzielni Socjalnej Nowe Horyzonty.


- Rok 2020 dla Nowych Horyzontów, stał pod wielkim znakiem zapytania. Trudność podejmowania decyzji wynikła ze stale zmieniającej się sytuacji zdrowotno-ekonomicznej. Część działań np. prowadzenie Kawiarni Dworcowej zostało zblokowane w ramach pandemicznych obostrzeń, ale dzięki współpracy z OWES ETAP rozszerzyliśmy wachlarz usług społecznych. Coś za coś – mówi M. Modrak-Potapowicz.

W ramach zakupów covidowych, finansowanych z ministerstwa, obsługiwane przez spółdzielnię gminy mogły skorzystać z darmowych usług opiekuńczych i posiłków dla swoich podopiecznych. 5 maja 2021 Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty definitywnie zamknęła projekt z 2020 roku dotyczący rehabilitacji osób starszych i niepełnosprawnych finansowany ze środków PFRON do dyspozycji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Dzięki tej inicjatywie 78 beneficjentów skorzystało z darmowej, dwutygodniowej rehabilitacji z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Do zadania Spółdzielnia zatrudniła 6 fizjoterapeutów, 2 gerontologów i pracownika administracji, którzy pracowali na terenie gmin Krajenka, Chodzież, Wyrzysk i Piła.



- Nasi specjaliści pracowali zarówno w gabinetach jak i domach pacjentów. Choć projekt stanowi zaledwie kroplę w morzu potrzeb czujemy się dumni, że wspieramy tych, którzy mieszkając w małych miejscowościach bez możliwości migracji zdrowotnej do ośrodków rehabilitacji, mogli skorzystać z naszej pomocy – mówi prezes „Nowych Horyzontów”.

Kolejny warty wspomnienia temat to innowacyjny model OPIEKA+, bowiem współpraca z wieloletnim partnerem Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wyrzysku zaowocowała niezwykłym projektem.

- Po roku przygotowań i udoskonalania koncepcji na usługę pilotażowego wdrożenia przez nasze przedsiębiorstwo wiązki usług społecznych w zakresie modelu OPIEKA+, złożyliśmy ofertę z pozytywnym skutkiem. Dzięki temu przez rok wspierać będziemy 75 seniorów i osoby niepełnosprawne z gminy Wyrzysk zatrudniając przez spółdzielnię pracowników z tejże gminy. Sukces ma zwykle wielu ojców i tym razem nie było inaczej, bo projekt jest realizowany dzięki współpracy: gmin Wyrzysk i Piła, MGOPS Wyrzysk i Spółdzielni Socjalnej Nowe Horyzonty – relacjonuje M. Modrak-Potapowicz i dodaje.: - Pomagamy osobom starszym, samotnym, nie opuszczającym swoich domostw, które w dobie pandemii potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Dzięki staraniom Hanny Łapacz i personelu MGOPS, z dumą realizujemy nowatorską ofertę opieki wzbogaconej m.in. o monitoring stanu zdrowia podopiecznych i gotowość do udzielania im pierwszej pomocy. Ofertę realizujemy w ramach działań ENERGIA SPOŁECZNA, które nadzoruje Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych z Poznania.



Spółdzielnia poza głównym nurtem działań stara się też nie zaniedbywać sfery kulturalnej, która mimowolnie wiąże się z zabytkowym wnętrzem Kawiarni Dworcowej przy PKP w Pile, gdzie odbywają się: liczne wernisaże, spotkania autorskie, recitale, inscenizacje teatralne i pokazy tańca.

- Zorganizowaliśmy m.in. solowy koncert Dawida Krzyka, spotkanie motocyklistów z Krajenki, wernisaż fotografii z Sierpnia 80’ Ryszarda Janickiego z przekazaniem do solidarnościowych archiwów, wystawę grafiki produktowej na przykładzie opakowań po czekoladach z lat 60 i późniejszych, przeprowadziliśmy promocję książki "Legendy Pilskie", otworzyliśmy wystawę Wandy Bihun pt. "Okna", ukazującą seniorów uwięzionych podczas pandemii w swoich domach – relacjonuje prezes Nowych Horyzontów.

Dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, spółdzielnia zrealizowała projekt pt. „Muzyczne Czwartki” w Krajeńskim Ośrodku Kultury w Krajence. W ramach projektów społecznych prowadziła zajęcia prozdrowotne w Klubach Seniora w Krajence, Wyrzysku, Chodzieży, Złotowie, Więcborku, Lipce. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Alpha z Krakowa Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty otrzymała kilkadziesiąt egzemplarzy książki Antoniego Tompolskiego pt. "12 Pereł". Książki zostały przekazane w darze dla złotowskiego hospicjum oraz dla kapelanów pracujących z osadzonymi. Stowarzyszenie Alpha zostało zleceniobiorcą wydania i dystrybucji publikacji skierowanej do osób wykluczonych. Jednym z obszarów ich działalności statutowej jest wspieranie więźniów w trakcie i po zakończeniu odbywania kary (pomoc postpenitencjarna i resocjalizacja).

- Od lat stowarzyszenie promuje prowadzenie cyklu spotkań Alpha w Zakładach Karnych w Polsce, zorganizowali też 2 odsłony Forum Posługi Więziennej, a także specjalną edycję Alpha dla osób bezdomnych w Krakowie – uzasadnia M. Modrak-Potapowicz.



Ponadto Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty uzyskała wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Dzięki temu może przeprowadzać szkolenia i warsztaty z wielu dziedzin. Atutem Nowych Horyzontów są usługi opiekuńcze i rehabilitacja, dlatego profil szkoleniowy opiera się na tematyce z zakresu wspierania personelu medycznego, fizjoterapeutów, opiekunów środowiskowych i opiekunów faktycznych w opiece i pielęgnacji osób starszych, niepełnosprawnych, zależnych.

- Naszym podopiecznym i ich opiekunom chcemy oferować profesjonalną opiekę, ale też wsparcie terapeutyczne i możliwość rozwoju osobistego. Spółdzielnia powstała z myślą o wspieraniu tych, którym z różnych przyczyn w życiu się nie poszczęściło. Opiekujemy się osobami starszymi i z niepełnosprawnymi oraz aktywizujemy zawodowo osoby z wykluczenia. Naszą misją jest poprawianie świata. Jesteśmy dla Was i dla Was będziemy się stale rozwijać. Zdajemy sobie sprawę, że tylko razem możemy stworzyć coś wyjątkowego – deklaruje Małgorzata Modrak-Potapowicz.