Student PWSZ - akademickim mistrzem Polski w judo!
15.04.2019

Zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo. W tym roku ponad 280 zawodników rywalizuje o medale w hali sportowej PWSZ w Pile, której przyznano organizację tej wyjątkowej imprezy. Do Piły zjechali reprezentanci uniwersytetów, politechnik, akademii i innych szkół wyższych. Wielu z nich to aktualni Mistrzowie Polski, Europy, uczestnicy Uniwersjad, Pucharów Świata i Europy.

W pierwszym dniu zobaczyliśmy rywalizację mężczyzn w siedmiu kategoriach wagowych oraz w kategoriach uczelnianych. Walki eliminacyjne wyłoniły najlepszych zawodników. Na matach zobaczyć można było efektowne rzuty, które niejednokrotnie kończyły się koniecznością interwencji lekarza zawodów i ratowników medycznych. Zawodnicy stworzyli wspaniałe widowisko, które pokazało umiejętności, doświadczenie, ale przede wszystkim sportowego ducha walki fair play w judo.

W wadze do 60 kg, najlepszy okazał się Szymon Śmiegel (UKW Bydgoszcz). Mistrzem kategorii do 66 kg został Szymon Jasiński (UW Warszawa). W rywalizacji o złoto w wadze do 73 kg, stanęli Ksawery Morka (AWF Warszawa) i Mateusz Salisz (AWF Katowice) – tu lepszy okazał się zawodnik z Warszawy. Waga do 81 kg należała również do zawodnika ze stolicy – Kyrylo Veselovskyi zdominował rywala z Uniwersytetu Łódzkiego. Ciekawym widowiskiem był pojedynek o złoto w kategorii do 90 kg. Tu zmierzył się reprezentant gospodarzy mistrzostw – Tomasz Drzewiecki z PWSZ w Pile z Adrianem Świczewskim z Politechniki Rzeszowskiej. Świetna taktyka Drzewieckiego odniosła skutek. Efektowny rzut przeciwnika na matę, zagwarantował złoto Tomkowi, wywołując nieposkromioną euforię pilskiej publiczności! - Udało mi się pokonać przeciwnika przed czasem, choć walka była ciężka. Na szczęście zrealizowałem plan, jaki sobie założyłem. Zawsze doceniam rywali, ale staram się wykorzystać każdą okazję, która daje mi przewagę. Dziękuję za ogromne wsparcie publiczności oraz osób, które mnie wspierały. Starałem się wygrać dla nich. Udało się! - podsumował złoty medalista.

– Nie jestem zaskoczony nazwiskami, które pojawiły się w finałach i półfinałach - podkreślił Józef Jopek, członek Zarządu Polskiego Związku Judo. - W wadze 81 kg i 73 kg, byli mistrzowie Polski i pucharów Europy, tak więc niespodzianek nie było. Ważna jest także bardzo dobra organizacja tegorocznych AMP, co docenił także Adam Maj, Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Judo.

Potwierdziła to także Katarzyna Wiszniewska z KU AZS Akademicki Związek Sportowy PWSZ Piła, ubiegłoroczna złota medalistka AMP w Judo, która z powodu kontuzji, była tylko obserwatorką mistrzostw w Pile. - Świetnie przygotowana mata i pas ochronny, takie, jakie spotkać można za zawodach ogólnopolskich, już poza rozgrywkami akademickimi. Jeżeli chodzi o uczestników, to poziom jest zróżnicowany. Sportowcy, którzy trenują bardziej amatorsko, mieli możliwość walki z medalistami zawodów międzynarodowych, którzy są członkami kadry narodowej i to właśnie oni zdominowali dzisiejsze walki. Ten poziom było widać w rozgrywkach półfinałowych i finałowych.

Drugiego dnia AMP w Judo na matach stanęły kobiety w 7 kategoriach wagowych. Zanim jednak panie rozpoczęły rywalizację, mogliśmy zobaczyć ostatnie kategorie wagowe mężczyzn – do i powyżej 100 kg.

Kategoria wagowa do 100 kg należała do Michała Dudka (AWFiS Gdańsk), który pokonał Kamila Kroca (PŁ Łódź). Warto podkreślić, że w tej kategorii mogliśmy również kibicować zawodnikowi z PWSZ w Pile – Mateuszowi Gule, który ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji. Złoto w wadze najcięższej wywalczył warszawski zawodnik – Oleksii Lysenko (UKSiW Warszawa).

W rywalizacji kobiet na podium również stanęły już utytułowane zawodniczki. Jedną z nich była Anna Załęczna (UMK Toruń), która zdobyła złoto w kategorii powyżej 78 kg. - Walki przebiegły po mojej myśli, jednakże spodziewałam się, że będę mogła wygrać nowymi rzutami, które chciałam wykorzystać. Zwyciężałam jednak klasycznie, przez rolowanie. W tej chwili nie mam zbyt wiele czasu na odpoczynek, ponieważ już 26 kwietna zaczynamy kolejne zgrupowanie kadry narodowej seniorów, potem walka o puchar Polski seniorów i przede mną jeszcze starty w rywalizacjach międzynarodowych oraz obrona tytułu Mistrzyni Europy podczas rywalizacji akademickiej w Chorwacji – podsumowała Mistrzyni.

W kategorii do 78 kg, na macie stanęły klubowe koleżanki z AWF z Warszawy – tu lepsza okazała się Justyna Śliwa. Złoto w kategorii do 70 kg zdobyła Karolina Miller (AWFiS Gdańsk). Również zawodniczka z AWF, ale z Katowic – Zuzanna Komarek, stanęła na najwyższym miejscu podium w wadze do 63 kg. Anna Walkowiak (PP Poznań) pokonała rywalkę z Krakowa i zdobyła złoto w kategorii do 57 kg. W wadze do 52 kg rywalki zdeklasowała Patrycja Skupień (UŁ Łódź), natomiast w najlżejszej kategorii – do 48 kg, wygrała Anna Olejnik z Wielkopolski (UAM Poznań).

Ciekawie ułożyły się wyniki w klasyfikacji generalnej uczelni. Pierwsze miejsce przypadło Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W klasyfikacji uniwersyteckiej, I miejsce również zdobyła uczelnia z Warszawy – Uniwersytet Warszawski, a w grupie uczelni technicznych, wygrała Politechnika Łódzka.

W Mistrzostwach udział wzięło 15 uniwersytetów, 10 uczelni technicznych, 3 uczelnie medyczne, 4 uczelnie wychowania fizycznego, 6 uczelni społeczno-przyrodniczych, 3 wyższe szkoły zawodowe oraz 5 uczelni niepublicznych.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo, które odbyły się w PWSZ w Pile, to nie jedyne mistrzostwa, które wyłoniły najlepszych zawodników w kraju. Ten weekend obfitował w wiele imprez sportowych, o których przeczytacie na https://pasja.azs.pl/ oraz na AZS Akademicki Związek Sportowy