Spotkanie z prof. Karolem Modzelewskim
03.04.2018

Prezydent Miasta Piły
Piotr Głowski,

REGIONALNE CENTRUM KULTURY

oraz Nadnotecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

zapraszają na spotkanie

z

prof. Karolem
Modzelewskim

zorganizowane z okazji
50-lecia wydarzeń marcowych ‘68

spotkanie poprowadzi

Robert
Walenciak
współautor książki


10 kwietnia 2018 r.
godz. 18.00
Sala Miejska
Piła, ul. Dąbrowskiego 8A
 
Wstęp wolny

 

Książka to zapis rozmów Karola Modzelewskiego i Andrzeja Werblana o Polsce Ludowej, najważniejszych wydarzeniach i postaciach tamtego czasu. Niemal przez cały okres PRL obaj stali nie tylko po dwóch stronach barykady – jeden jako dygnitarz, drugi jako buntownik – ale też byli w swych środowiskach ważnymi postaciami. Werblan pisał przemówienia dla Gomułki i Gierka, jest autorem hasła „Oby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Modzelewski wymyślił nazwę „Solidarność”, a wcześniej, w roku 1968, hasła, które skandowali studenci w obronie Dziadów. Rozmowy prowadzi Robert Walenciak.



Prof. Karol Modzelewski to wybitny działacz opozycji w PRL, jeden z czołowych działaczy „Solidarności” w latach 1980-1981 oraz ceniony historyk. Urodził się 23 listopada 1937. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, był asystentem. Za swojego mistrza uważa prof. Aleksandra Gieysztora. Wziął czynny udział w wydarzeniach polskiego Października w 1956 roku. Kierował Politycznym Klubem Dyskusyjnym na Uniwersytecie Warszawskim - forum młodych marksistów krytykujących politykę PZPR. Jednym z nich był Jacek Kuroń. W marcu 1965 roku Modzelewski został aresztowany i następnie skazany na 3,5 roku więzienia za nawoływanie w memoriale i do obalenia przemocą ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego Polski Ludowej Wyrok skazujący otrzymał także Jacek Kuroń. Wyszedł z więzienia w sierpniu 1967. Był autorem hasła „Niepodległość bez cenzury”. Aresztowany w marcu 1968, zaliczony został do głównych inspiratorów protestów studenckich. Dostał wyrok 3,5 roku więzienia. Po wyjściu z więzienia był pracownikiem naukowym Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN we Wrocławiu. W listopadzie 1980 roku Karol Modzelewski wraz z Tadeuszem Mazowieckim i Andrzejem Gwiazdą uczestniczył w rozmowach z władzami PRL dotyczących rejestracji NSZZ „Solidarność”. Został internowany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981, po ogłoszeniu stanu wojennego. Wyszedł z więzienia bez procesu, na mocy amnestii z lipca 1984 roku. Wrócił do pracy naukowej, pracował w Instytucie Historii PAN, następnie w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1990 uzyskał tytuł naukowy profesora.
Prof. Karol Modzelewski za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca" (wyd. w 2013 r.) otrzymał  w 2014 r. Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego.