Regionalny Plan Działań  pt. „Transformacja gospodarcza subregionów w Wielkopolsce – kierunek wodór” zaakceptowany
29.05.2020

 

Wielkopolski Regionalny Plan Działań  pt. „Transformacja gospodarcza subregionów w Wielkopolsce – kierunek wodór” jest wynikiem pracy z ekspertami, interesariuszami, a także wiedzy pozyskanej w trakcie wizyt studyjnych oraz współpracy z partnerami RELOS3. 

 

Regionalny Plan Działań będzie opierał się głównie na projekcie pozakonkursowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020 Działanie 1.2 Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw Wielkopolski. 

Projekt ten ma budować podwaliny nowych innowacyjnych projektów o potencjale komercyjnym w oparciu o technologie nisko i zeroemisyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru, realizowanych przez przedsiębiorców oraz konsorcja naukowo–przemysłowe. Projekt zostanie złożony do oceny do końca czerwca br. 

 

Ważnym elementem projektu będzie zaadaptowanie dobrej praktyki z Malty - Przeglądu i przeprojektowania programu wsparcia przemysłu w działalności B+R+I - polegającej na wypracowaniu skuteczniejszych instrumentów wsparcia przez decydentów z administracji publicznej i przedsiębiorstw, przy użyciu strategicznie istotnych informacji. Dostosowanie instrumentów poprzedzone zostało opracowaniem zestawu dokumentów strategicznych, zawierających informacje technologiczne, rynkowe i finansowe, jako podstawy dla budowy ekosystemu innowacji powiązanego z nowymi specjalizacjami. Również w Wielkopolsce opracowany zostanie zestaw dokumentów strategicznych, jako solidnej podstawy, umożliwiającej wielkopolskim przedsiębiorstwom budowę spójnego i konkurencyjnego ekosystemu biznesowego, opartego o rozwiązania wodorowe. 

 

W skład dokumentów tych wejdą: 

        • Światowy łańcuch dostaw i wartości gospodarki wodorowej – analiza sytuacji światowej, wraz z wskazaniem największych graczy łańcucha dostaw technologii wodorowej,
  • Szanse dla wielkopolskiej gospodarki w realizacji strategii „Czysta planeta dla wszystkich” – analiza możliwości biznesowych, otwierających się przed wielkopolskimi firmami, w związku z kierunkowymi decyzjami UE realizującymi polityki związane z ideą ochrony klimatu i przeciwdziałania skutkom jego zmian,
  • Strategia rozwoju Wielkopolski wodorowej do 2030 – dokument, który opisywać będzie możliwości oraz szanse wielkopolskich przedsiębiorstw w realizacji dostaw produktów i usług w gospodarce wodorowej. Podzielony zostanie na poszczególne elementy łańcucha dostaw i wartości ze wskazaniem, co należy zrobić w krótkim, średnim i długim terminie, w zakresie gospodarki, nauki i otoczenia instytucjonalnego, aby spełnić wizję rozwoju ekosystemu wodorowego w Wielkopolsce.

 

Kolejny element projektu ma na celu wzmocnienie współpracy na poziomie subregionalnym poprzez organizowanie wydarzeń, które utworzą platformę dla generowania nowych pomysłów biznesowych, we współpracy między dojrzałymi firmami i przedsiębiorstwami typu start-up wspieranymi przez sektor publiczny. Idea takich wydarzeń została zainspirowana dobrą praktyką Tartu („sTARTUp Day”). Na wzór dobrej praktyki z Estonii planuje się realizację cyklu wydarzeń w formie Start-up Day i konferencji tematycznej. Celem wydarzeń jest zgromadzenie interesariuszy z sektora biznesowego związanych z rozwiązaniami z zakresu czystej energii (zwłaszcza z zastosowaniem rozwiązań wodorowych), start-upów, studentów, pomysłodawców, organizacji wspierających biznes, władz regionalnych i lokalnych oraz mediów. Poza pełnieniem roli platformy do generowania nowych pomysłów biznesowych, wymiany doświadczeń i kontaktów, wydarzenia przyczynią się również do podniesienia świadomości na temat znaczenia inwestycji w opracowywaniu rozwiązań niskoemisyjnych
i zeroemisyjnych wśród interesariuszy biznesowych i publicznych.  

 

Część z interesariuszy projektu RELOS3 wyraziła swoje zainteresowanie współpracą w ramach realizacji poszczególnych działań zaplanowanych w Regionalnym Planie Działań „Transformacja gospodarcza subregionów w Wielkopolsce – kierunek wodór”. Realizacja Planu będzie odbywać się w latach 2020-2021. 

 

Interesariusze projektu RELOS3:

 

  1. Urząd Miasta Kalisza 
  2. Urząd Miasta Piły
  3. Urząd Miasta Leszna 
  4. Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego
  5. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, 
  6. Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego 
  7. Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski 
  8. Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości

 

Więcej informacji o projekcie RELOS3 -  https://www.interregeurope.eu/relos3/