Paliwa alternatywne – sposób na zapobieżenie katastrofie
12.04.2019

Certyfikat Miasta Przyjaznego Elektromobilności otrzymała gmina Piła od Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Prezydent Piotr Głowski i wiceprezes PSPA Łukasz Witkowski, podpisali również list intencyjny, który rozpoczyna współpracę pilskiego samorządu i stowarzyszenia. Następnie odbyło się szkolenie „Elektromobilność w praktyce”, na temat ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Podczas szkolenia, w którym uczestniczyli: przedsiębiorcy, samorządowcy oraz przedstawiciele miejskich spółek,  omówiono najważniejsze zagadnienia ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Była to również doskonała okazja do pozyskania informacji od praktyków z branży na temat: finansowania elektromobilności, czy przygotowania i budowy niezbędnej infrastruktury.

– Wiedzę trzeba poszerzać i bardzo się cieszę, że takie szkolenie, podczas którego pokazywane są różne możliwości odbywa się u nas. Zmiany klimatyczne i wszystko co dotyczy naszego środowiska, stało się tak ważne, że w końcu przestaliśmy tylko mówić, że trzeba coś zrobić. Podejmowane są różne działania: od zamian ustawowych, poprzez przedsięwzięcia samorządów i przedsiębiorców, aż po zmiany postaw konsumentów, od których bardzo dużo zależy – powiedział podczas szkolenia prezydent Piły Piotr Głowski.

Prezydent podkreślił jednocześnie, że Piła jako samorząd od dawna stara się być liderem we wdrażaniu przyjaznych przyrodzie technologii oraz pokazywać jakie zmiany można wprowadzać już teraz w zakresie ochrony środowiska i dobrego wykorzystania energii.

Elektromobilność też w naszych rozmowach pojawiła się wiele lat temu, kiedy z dyrekcją Miejskiego Zakładu Komunikacji, zaczęliśmy się zastanawiać jakim środkiem napędu zastąpić silniki diesla w naszych autobusach. Pierwszym krokiem jaki wykonaliśmy był zakup autobusów hybrydowych. Teraz MZK prowadzi postępowanie konkursowe o zakup autobusów elektrycznych – przypomniał prezydent Piły kontynuował:

Ale staramy iść krok dalej. Mówimy o napędzającym autobusy paliwie wodorowym. Chcemy tu w mieście wodór wytwarzać, magazynować i wykorzystywać do produkcji energii. Dlatego chcemy takie rozwiązania testować i będziemy przygotowywać w tej sprawie wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Będziemy się również ubiegać o przyznanie na ten cel pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej. Tak, żeby te plany jak najszybciej wdrażać w życie – zapowiedział Piotr Głowski. Prezydent Miasta Piły poinformował również zebranych, że w tym tygodniu jedzie do szwedzkiego Goeteborga, gdzie będą prezentowane rozwiązania z wykorzystaniem paliwa wodorowego.

 

– Będziemy mieli okazję jako samorządowcy podglądać na żywo, jak miasta przygotowywały się do zmiany systemu komunikacji i jak nowe rozwiązania zostały wdrożone. Musimy się spieszyć, by katastroficzne prognozy o tym, że za 50 lat będziemy mieli w Polsce temperatury + 50 czy - 55 stopni Celsjusza się nie ziściły – podsumował swoje wystąpienie P. Głowski.