Ostatnie pożegnanie profesora Kazimierza Pająka
24.07.2020

Dzisiaj na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu pożegnano prof. zw. dra hab. Kazimierza Pająka w honorowej asyście wojska. Było to pożegnanie człowieka oddanego ludziom i nauce, którego droga została nieoczekiwanie przerwana .

Piła stanowiła dla niego ważne miejsce na mapie pracy zawodowej oraz aktywności społecznej – Miasto w uznaniu jego pracy i zaangażowania przyznało w 2009 roku Profesorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

W uzasadnieniu uchwały z dnia 24 lutego 2009 roku czytamy:

Profesor dr hab. Kazimierz Pająk to wybitny animator i organizator szkolnictwa wyższego w północnej Wielkopolsce, zaangażowany w budowanie nowych perspektyw mieszkaców Piły i subregionu pilskiego, poprzez tworzenie materialnych warunków dla wszechstronnego rozwoju lokalnego.

Pozostawił w mieście nie tylko infrastrukturę, która umożliwiła kształcenie na poziomie wyższym , ale również rozpoczął budowę środowiska akademickiego.

Dzięki zaangażowaniu prof. Kazimierza Pająka jako wieloletniego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Podchorążych powstał nowoczesny kampus akademicki z nowoczesną Biblioteką, Centrum Zaawansowanych Technologii Elektryczno-Informatycznych oraz nowa hala sportowa. Pan Profesor dbał również o rozwój oferty edukacyjnej uczelni poprzez wprowadzanie nowych kierunków oraz specjalności studiów.

Profesor Kazimierz Pająk był Inicjatorem, organizatorem i gospodarzem przedsięwzięć budujących znaczenie wyższego szkolnictwa zawodowego w północnej Wielkopolsce i kraju poprzez:

  • · inicjację debaty poświęconej koncepcji funkcjonowania pilskiego parku naukowo-technicznego, towarzyszącą wyjazdowemu posiedzeniu sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości (maj 2007 r.);
  • · Szanse i zagrożenia dla funkcjonowania państwowych szkół zawodowych, były  tematem przewodnim wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży (maj 2008 r.).

Wyrazem uznania osiągnięć Profesora Kazimierza Pająka, który był Wykładowcą Katedry Ekonomii Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile oraz Kierownikiem Katedry Polityki Gospodarczej i Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu są liczne nagrody oraz odznaczenia wśród nich jest między innymi:

  • Odznaka Honorowa za zasługi dla województwa wielkopolskiego – nadana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego (październik 2005 r.);
  • Wpis do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły wraz z przekazaniem medalu-wizerunku Stanisława Staszica – wyróżnienie przez Prezydenta Miasta Piły (październik 2005 r.);
  • Uhonorowanie w 2006 roku nagrodą indywidualną Ministra Nauki
    i Szkolnictwa Wyższego za publikację pt. „Rola samorządu terytorialnego w kształtowaniu rozwoju lokalnego”;
  • Odznaczenie przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku;
  • Profesor nagrodzony został również zaszczytnym tytułem akademickim Doctor Honoris Causa, przyznanym przez Uniwersytet Finansowy w Kijowie w 2016 roku;
  • Przyznanie nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku w 2017 roku.

Pan Profesor był również członkiem Rady Programowej Fundacji „Prawo Europejskie” oraz Rady Naukowej Katedry Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych PAN.

Żegnamy człowieka, który poświęcił się edukacji na rzecz rozwoju lokalnych społeczności ,mentora wielu młodych studentów i naukowców.

Partnera rozwoju miasta, dziękując za jego zaangażowanie w budowaniu strategii rozwoju, szukanie szans , które staną się siłą miasta w przyszłości.

Ostatnim dużym obszarem, któremu zamierzał się poświęcić były projekty związane z transformacją energetyczną miasta – wprowadzeniem technologii wspierających ochronę środowiska z nadal unikalnym na skalę światową zastosowaniem wodoru. Profesor Kazimierz Pająk był jednym z  członków Rady Naukowej w ramach Pilskiej Grupy Roboczej ds. Technologii Wodorowych, deklarując wsparcie oraz pomoc w realizacji prac zespołu.

Oprócz wymiaru profesjonalnego, który pozostawia po sobie Pan Profesor, pozostaje wymiar wybitnej osobowości, człowieka szlachetnego i życzliwego ludziom, którzy dzisiaj nie mogą się pogodzić z jego odejściem.

Prezydent Piły Piotr Głowski składa wyrazy głębokiego współczucia rodzinie Pana Profesora Kazimierza Pająka.

Niech spoczywa w pokoju.

 

Foto: PUSS w Pile