NIE dla czadu!
23.02.2018

Okres zimowy to czas, w którym szczególnie ze względu na ogrzewanie mieszkań piecami kaflowymi oraz piecami gazowymi dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Sytuacja wygląda podobnie w mieszkaniach, w których za ogrzewanie wody odpowiedzialne są junkersy. Korzystanie z piecyków gazowych oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, m.in. ocieplenie budynków, okna pcv lub dodatkowe ocieplenia okien w okresie zimowym, a co za tym idzie brak właściwej wentylacji, zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się w mieszkaniu tlenku węgla. Częstą przyczyną występowania czadu w mieszkaniach są także nieszczelne lub niedrożne przewody kominowe.

Przypominamy, że tlenek węgla potocznie zwany czadem powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw. Czad jest silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym gazem, który szybko miesza się z powietrzem i rozprzestrzenia w nim. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, następnie trafia do krwiobiegu stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

W związku z obecnymi mrozami, które wiążą się ze wzmożonym ogrzewaniem mieszkań, apelujemy o większą rozwagę i częstsze kontrolowanie stanu pieców oraz przewodów kominowych, a także odpowiednie regulowanie piecyków gazowych – powinni robić to specjaliści. Przypominamy również, aby nie zatykać, ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych, a także zapewniać dopływ świeżego powietrza do mieszkania – regularnie wietrzyć mieszkanie lub rozszczelniać okna. Aby zapobiegać zatruciom tlenkiem czadu, warto także dla bezpieczeństwa domowników zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla, które zaalarmują w przypadku wystąpienia zagrożenia i pozwolą na szybką reakcję.

Aleksandra Kramkowska
Biuro Prezydenta
Urząd Miasta Piły