Najlepsi polscy policjanci rywalizowali w Pile
28.06.2019

68 najlepszych polskich policjantów służby kryminalnej - tworzących 17 drużyn reprezentujących poszczególne komendy wojewódzkie policji -  rywalizowało w V Ogólnopolskim Konkursie „Policjant służby kryminalnej roku 2019”. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Policji w Pile, którą wspierały:  Biuro Kryminalne Komendy Głównej i Centralne Laboratorium Kryminalistyczne.   

 

W finale uczestniczyły drużyny reprezentujące garnizony każdego województwa oraz garnizon stołeczny. Zostały one wyłonione w eliminacjach. Z konkursowymi zadaniami tegorocznej edycji – na zasadach gościa - zmagała się również drużyna reprezentująca Żandarmerię Wojskową. która nie była uwzględniana w klasyfikacji. 

 

Konkurs obejmował następujące konkurencje:

- sprawdzian wiedzy zawodowej dla policjantów dochodzeniowo – śledczych, operacyjno rozpoznawczych, techników kryminalistyki oraz policjantów sprawujących nadzór nad pracą dochodzeniowo – śledczą,

- sprawdzian wiedzy praktycznej dla policjantów dochodzeniowo – śledczych, operacyjno - rozpoznawczych, techników kryminalistyki oraz policjantów sprawujących nadzór nad pracą dochodzeniowo – śledczą, 

- sprawdzian umiejętności na miejscu zdarzenia dla wszystkich zawodników drużyny,

- sprawdzian umiejętności strzeleckich obejmujący strzelanie programowe sytuacyjne uzupełnione o dodatkowe elementy sprawnościowe dla wszystkich zawodników drużyny,

- sprawdzian umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy realizowany przez jednego z zawodników drużyny. 

 

- Ten konkurs nie odbyłby się, gdyby nie wielomiesięczna praca bardzo wielu ludzi. Chcę bardzo podziękować współorganizatorom konkursu: policjantom z Biura Kryminalnego Komendy Głównej i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Dziękuję również swoim współpracownikom, bo wiem jak wiele pracy i zaangażowania włożyli, żeby konkurs przebiegał na jak najwyższym poziomie – powiedziała insp. Beata Różniak–Krzeszewska, komendant Szkoły Policji w Pile.

 

W imieniu gminy Piła podziękowania organizatorom i gratulacje uczestnikom złożyła zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska.  

 

- Przepraszamy za to, że Piła przywitała was prawie tropikalnymi upałami, z którymi musieliście się dodatkowo zmagać. Daliście jednak radę i daliście pokaz doskonałości i profesjonalizmu w wykonywaniu swojej pracy. Był to też zarazem czas doskonalenia  umiejętności, które – jak wierzę – każdy z was zabierze ze sobą, a zdobyte u nas umiejętności wykorzysta podczas wykonywania codziennych obowiązków. Życzę wam, żeby ta praktyka i ten wasz profesjonalizm dotyczył wyłącznie konkursów. Niestety życie często pokazuje, że jesteśmy konfrontowani z wydarzeniami burzącymi nasz spokój. I w takich sytuacjach wasze pojawienie się i wasze działania przywracają nam spokój i komfort poczucia sprawiedliwości, że nikt nie może być bezkarny w sytuacji gdy dopuszcza się łamania prawa. Gratuluje wszystkim uczestnikom konkursu bez względu na osiągnięty wynik i wierzę, że wszyscy zapamiętają Piłę nie tylko z upałów i będziecie tutaj wracać – powiedziała B. Dudzińska.

 

Zawodnicy rywalizowali o miano:

- najlepszej drużyny służby kryminalnej, 

- najlepszego policjanta dochodzeniowo – śledczego, 

- najlepszego policjanta  operacyjno – rozpoznawczego, 

- najlepszego policjanta sprawującego nadzór nad pracą dochodzeniowo – śledczą, 

- najlepszego policjanta technika kryminalistyki.

 

Klasyfikacja generalna (drużynowa)

1. KWP Wrocław

2. KWP Kielce

3. KWP Bydgoszcz

 

Klasyfikacja  najlepszy policjant sprawujący nadzór nad pracą dochodzeniowo–śledczą (indywidualna)

1. podinsp. Alicja Zabłocka – Wrocław

2. nadkom. Grzegorz Lotko – Kielce

3. asp. szt. Dariusz Mieczkowski – Gdańsk

 

- Na nasz sukces przełożyły się przede wszystkim doświadczenie i zawodowa wiedza zdobyte podczas wieloletniej służby oraz to, czego o rywalizacji w konkursie, dowiedzieliśmy się podczas zeszłorocznej jego edycji. Te elementy – oraz zgranie zespołu, którego członkowie rozumieją się bez słów i zawsze mogą na siebie liczyć - przyczyniły się do naszego zwycięstwa drużynowego, pierwszego miejsca wywalczonego indywidualnie przez naszego technika kryminalistyki oraz mojej pierwszej lokaty, jako policjanta nadzorującego pracę dochodzeniowo-śledczą – komentowała podinsp. Alicja Zabłocka. 

 

Klasyfikacja najlepszy policjant dochodzeniowo-śledczy (indywidualna)

1. sierż. szt. Piotr Berus – Poznań

2. mł. asp. Krzysztof Baumgard – Gdańsk

3. st. sierż. Mateusz Nicpoń – Gorzów Wielkopolski

 

 

Klasyfikacja najlepszy policjant operaacyjno-rozpoznowczy (indywidualna)

1. asp. szt. Marcin Grugel  - Bydgoszcz 

2. podkom. Tomasz Wierzbicki – Opole

3. sierż. szt. Sebastian Kłęk – Kraków

 

Klasyfikacja najlepszy technik kryminalistyki (indywidualna)

1. asp. szt. Adam Parkitny – Wrocław

2. mł. asp. Konrad Borowski – Kielce

3. mł. asp. Kamil Słoma – Bydgoszcz

 

- Konkurencje były ciekawe i rywalizacja bardzo zacięta, bo wszyscy reprezentujemy podobny poziom wyszkolenia. Udało nam się odnieść sukces drużynowa , a ja uzyskałem lepszy wynik niż w zeszłym roku. Mam jednak świadomość, że są jeszcze aspekty mojej pracy, które powinienem i mogę jeszcze poprawić – stwierdził asp. sztab. Adam Parkitny, zwycięzca indywidualnej klasyfikacji techników kryminalistyki.

 - Obserwując waszą rywalizację, mieliśmy możliwość zobaczyć, jak dużo pracy , wysiłku i zaangażowania musieliście włożyć na strzelnicy, czy rozwiązując zdania konkursowe na miejscu zdarzenia. To uświadamia jednak także, w jak ciężkich warunkach pełnicie często swoją codzienną służbę, zachowując przy tym pełny profesjonalizm w ujawnianiu i dokumentowaniu śladów, które pozwalają nam dotrzeć do sprawcy lub sprawców przestępstwa – mówił zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Kamil Bracha, który wspólnie z  insp. Beatą Różniak–Krzeszewską, wręczał nagrody zwycięzkim zespołom I policjantom. 

 

P. Gadzinowski
fot. W. Szczerbiński,

fot. mat. prasowe Szkoła Policji w Pile