Miała być onkologia. Być może będzie chemioterapia
09.06.2020

W Szpitalu Specjalistycznym nie powstanie oddział onkologii. Zamiast tego, zarząd powiatu pilskiego i dyrekcja pilskiej lecznicy chce zmodernizować oddział chemioterapii. Decyzję podjęto bez konsultacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i gminą Piła, czyli sygnatariuszami porozumienia, w którym po powstaniu w Pile Ośrodka Radioterapii, dyrekcja szpitala i władze powiatu zobowiązały się do budowy oddziału onkologii.

– Cieszyłem się z porozumienia w sprawie onkologii, zawartego pomiędzy urzędem marszałkowskim, gminą Piła, powiatem pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile i Wielkopolskim Centrum Onkologii. Teraz, choć zabezpieczyliśmy 4 miliony złotych na to zadanie, okazuje się, że zmienił się cel inwestycji i zamiast oddziału onkologii, ma zostać rozbudowany oddział chemioterapii. Porozumienie w tej sprawie podpisały w maju Szpital Specjalistyczny i Wielkopolskie Centrum Onkologii. Cieszę się z tego porozumienia, chcemy pomóc, szkoda tylko, że trwa to już tak długo – relacjonuje członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski i jednocześnie zastrzega:

– Przedwczesne jest natomiast rozpowszechnianie informacji o przekazaniu przez samorząd województwa wielkopolskiego 2 milionów złotych na ten cel, bo najpierw musi zostać podpisany aneks przez wszystkich uczestników poprzedniego porozumienia, a następnie decyzję o przekazaniu pieniędzy na nowe zadanie, musi podjąć Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Dlatego poprosiłem prezydenta Piły, by jak najszybciej przygotował stosowny aneks. Jeśli to się uda i dokument zostanie podpisany, stosowna uchwała w sprawie przyznania dotacji na ten cel, zostanie poddana pod głosowanie na lipcowej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – deklaruje Jacek Bogusławski.

Prezydent Piotr Głowski zapowiedział, że Urząd Miasta w Pile przygotuje aneks, choć jak podkreślił nie jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Piły i Północnej Wielkopolski.

– Dzieje się to ze stratą dla szpitala, ale przede wszystkim dla pacjentów, którzy lekarzy onkologów nadal będą musieli szukać w Bydgoszczy, w Poznaniu, w Warszawie i innych miastach, bo w Pile będą wykonywane jedynie zabiegi. A to niezwykle ważne, by tym zabiegom towarzyszyło również specjalistyczne leczenie, bez konieczności podróżowania po Polsce – uważa Piotr Głowski.

Prezydent skomentował także podjęcie decyzji o zmianie celu inwestycji, bez porozumienia z sygnatariuszami dotychczasowego porozumienia.

– Taka decyzja powinna przejść proces uzgodnień ze wszystkim stronami. Bo jest przygotowana przez miasto dokumentacja na oddział onkologiczny, której właścicielem po przekazaniu jest powiat pilski. I ktoś powinien odpowiedzieć, dlaczego ten dokument nie zostanie wykorzystany i w ten sposób zmarnowane zostaną pieniądze publiczne – ocenia prezydent Piotr Głowski i dodaje:

– Skoro nasz region sam rezygnuje z budowy onkologii, w przyszłości może być trudno przekonać radnych wojewódzkiego sejmiku, żeby jeszcze raz przyznali pieniądze na ten cel.

Piotr Gadzinowski