Ludzie roku 2018 i Grand Prix dla prezydenta Piły
15.03.2019

Po raz 25 dziennikarze Tygodnika Pilskiego i Głosu Wielkopolskiego uhonorowali wyróżniających się w swojej działalności społecznej, sportowej, zdrowotnej, biznesowej, kulturalnej Ludzi Roku 2018. Gala wręczenia statuetek odbyła się 14 marca 2019 r. w Pile.

- Przyznajemy ją wyjątkowym ludziom, przyznajemy ją ludziom, którzy mają pasję, chęć działania, są otwarci na świat, sprawiają, że nasz świat jest lepszy. Podejmują rożnie inicjatywy, które sprawiają że nam chce się żyć tutaj w Pile. Oni mają pomysły, których nie boją się wdrażać, mają odwagę, żeby działać dalej i chętniej. Ta nagroda jest przyznawana przez dziennikarzy, to też świadczy o jej wyjątkowości ze względu na to, że dziennikarze nie są raczej skorzy do chwalenia, przybijania przysłowiowej piątki z każdym po kolei. – argumentuje wybór dziennikarzy redaktor naczelna Tygodnika Pilskiego – Daria Goszcz.

Po raz pierwszy w historii plebiscytu Tygodnik Pilski przyznał nagrodę Grand Prix. Ta wyjątkowa statuetka trafiła na ręce prezydenta Piły Piotra Głowskiego.

- Zdecydowaliśmy jednogłośnie, że nagroda ta należy się prezydentowi Piły, Piotrowi Głowskiemu, przede wszystkim dlatego, że zauważyliśmy to jak Piła się zmienia na przestrzeni lat. Ten rozwój jest zauważalny nie tylko przez pilan ale również przez inne osoby, które przyjeżdżają z innych zakątków chociażby Wielkopolski.  – uzasadnia Daria Goszcz.

Impulsem do przyznania tej wyjątkowej nagrody była nagroda dla Piły przyznana przez Radę Europy - Postanowiliśmy przyznać ją prezydentowi Piły, Piotrowi Głowskiemu, za to, że Piła jest dziś marką, i to marką na europejskim poziomie. W 2018 roku Piła jako jeden z pierwszych w historii samorządów w Polsce została doceniona i wyróżniona Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym. To prestiżowy certyfikat Rady Europy przyznawany samorządom, które najlepiej wcieliły w życie zasady dobrego zarządzania. Styl i jakość zarządzania miastem doceniają również sami pilanie, którzy w ostatnich wyborach już po raz trzeci powierzyli stery miasta Piotrowi Głowskiemu już w pierwszej turze. – mówi Martin Nowak, dziennikarz Tygodnika Pilskiego

Statuetki Człowieka Roku otrzymali:

Kategoria biznes – pierwsze miejsce otrzymała firma Komat, która od 25 lat produkuje na polski i europejski rynek meble i urządzenia ze stali nierdzewnej.

W kategorii kultura i oświata pierwsze miejsce dziennikarze przyznali Stanisławowi Zalewskiemu, nadleśniczemu Nadleśnictwa Krucz. Centrum Edukacji Lasów Państwowych Goraj-Zamek to jego dziecko.

W kategorii służba zdrowia i działalność społeczna tytuł Człowieka Roku 2018 przyznano Krzysztofowi Trawińskiemu, który nauczył nas wszystkich, że jedyne bariery, które istnieją, to te, które są w naszych głowach, zaś wszystkie inne można pokonać.

Za wydarzenie roku 2018 uznaliśmy widowisko teatralno-muzyczne „Pociąg do wolności”, którego siłą było to, że stworzyli je pilanie dla pilan. 2018 rok należał również do naszych sportowców, w tym do naszego Mistrza Polski w boksie Mikołaja Tobery. – informuje Martin Nowak.

Wyróżnienie odebrał także Stanisław Dąbek dyrektor Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, który otrzymał drugą nagrodę za wydarzenie „Plac Aniołów” w ramach festiwalu Teatrów Światła.

Gratulujemy wszystkim Ludziom Roku 2018:

Mieczysław Kozłowski – firma Komat, Helmut Doliwa i Zofia Just – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie, Jacek Zabel – salon optyczny Piękne Oczy, Maciej Radke – WPHW, Tomasz Murach – „Tony Transport”, Stanisław Zalewski – Nadleśnictwo Krucz, Piotr Jańczak – Wyrzyski Chór Męski, Maciej Usurski i Rafał Ruta za wydawnictwo „Królewska Kolej Wschodnia”, Katarzyna Olter i Dariusz Madziński – fotograficy, Katarzyna Włodkowska – nauczycielka z pasją, Krzysztof Trawiński – Stowarzyszenie krok po kroku HSA, Dorota Augustyniak – Fundacja pomocy dzieciom „Słoneczko”, Rafał Szuca – dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile, Blanka Ratajczak – drugi sztab WOŚP w Pile, inicjatorka akcji „Pobiegnij z sercem”, Andrzej Gabryelów – spółka Tarpil, Estera Naczk-Suska, Ewelina Wyrzykowska - Pociąg do Wolności, Stanisław Dąbek – Plac Aniołów, Joanna Wyrwa Krzyżańska – 70. Urodziny biblioteki, Tomasz Zagórski – Nadnotecki Festiwal Bel Canto, Pomnik Niepodległości w Trzciance, sportowcy: Mikołaj Tobera – boks, Dawid Borowik – lekka atletyka, Zbigniew Makowski, drużyna roku - PTPS Piła, piłka siatkowa, trener roku - Ignacy Krzewiński, lekka atletyka

Galeria zdjęć z wręczenia statuetek

 >>> materiał filmowy <<<

tekst i fot. Dorota Semenov
Biuro Prezydena
Urząd Miasta Piły