KSIĄŻKA DO ZJEDZENIA/LITERATURA ROSYJSKA/Wiktor Jerofiejew
07.12.2015

Książka do zjedzenia/ literatura rosyjska/ Wiktor Jerofiejew18 grudnia/piątek/Piła, ul. Buczka 14, godz. 18.00

- spotkanie z Wiktorem Jerofiejewem, rosyjskim pisarzem modernistycznym, eseistą, badaczem literatury; wspólne czytanie fragmentów książki „Akimudy”; bliny w wersji wytrawnej i na słodko;  koncert ballad i romansów rosyjskich, piosenki filmowe w wykonaniu Mai Olenderek i Witora Stokowskiego;  wystawa multimedialna fotografii z Rosji pozyskanych od czytelników.

- prowadzenie i tłumaczenie: Małgorzata Buchalik, Wawrzyniec Popiel – Machnicki

W karcie dań:

•             „Akimudy” to wszystko i nic. Może wyspa, może archipelag, może państwo, może raj. Tam Stalin w drużynie złych gra w siatkówkę plażową z drużyną dobrych i twierdzi, że za życia postępował ściśle według Ewangelii. Tam Franz Kafka rozmawia z Andriejem Płatonowem. Akimudy to także miejsce, w którym mieszka Bóg. Jego wysłannik przybywa do Rosji…

Za barwną fasadą kryją się ważne pytania o nasze widzenie świata, o losy Rosji, relacje między człowiekiem a Bogiem. Już sam tytuł skłania do zastanowienia, czy Akimudy to wariacja na temat słowa „mudaki” (szeroko rozumiani „frajerzy”), czy też zakamuflowane „A kuda my?” – „Dokąd zmierzamy?”

•             Wiktor Jerofiejew – rosyjski prozaik modernistyczny, eseista, badacz literatury. Urodził się w Moskwie w 1947 roku w rodzinie radzieckiego dyplomaty. Prowadził własny program w kanale „Kultura” oraz nadaje autorską audycję w  Radiu Swoboda. Jeden z inicjatorów wydania dwuobiegowego almanachu „Metropol” w 1979. Laureat m.in. nagrody im. Vladimira Nabokova. Autor ma opinię skandalisty i prowokatora, próbuje rewidować rosyjską historię, używając przy tym języka dosadnego. Bibliografia pisarza zawiera blisko 20 pozycji książkowych, scenariusze filmowe, operowe libretto i wiele artykułów. Jego książki ukazały się w kilkudziesięciu językach. W Polsce m.in.: „Encyklopedia duszy rosyjskiej”, „Dobry Stalin”, „Bóg X”, „Świat diabła”, „Sąd ostateczny”, „Rosyjska apokalipsa”, „Mężczyźni”, w 2014 r. „Akimudy”.

•             dr hab. prof. Wawrzyniec – Popiel- Machnicki, badacz literatury rosyjskiej XIX i XX wieku. Kierownik Zakładu Literatury w Instytucie Filologii Rosyjskiej UAM w Poznaniu.

•             Małgorzata Buchalik – tłumaczka literatury białoruskiej (m.in. klasyka Uładzimira Karatkiewicza) i rosyjskiej (niektórych książek Wiktora Jerofiejewa). Obecnie pracuje nad wyborem dzieł Maksyma Gorkiego.

•             duet Olenderek/Stokowski powstał na początku lipca 2013 roku. Przez rodzinne powiązania ze wschodem (stamtąd pochodzą matki obojga muzyków) zarówno Maja jak i Wiktor dorastali chłonąc kulturę rosyjską. Ballady i romanse rosyjskie piosenki filmowe/utwory z repertuaru Anny German, Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, Ałły Pugaczowowej, jak i z kultowych obrazów filmowych takich jak “Kavkazskaya plennitsa” lub “Ironiya sudby”. Piosenki takie jak: „Gari gari maja zwezda”, „Modlitwa” , „Podmoskiewskie wieczory”, „A na posledok ja skaju”, „Ciemna noc”, „To Ostatnia Niedziela” i wiele innych.

  • Fotografie z Rosji, wystawa multimedialna/Alfreda i Leonard Borowczakowie, Ewa Pitura, Mateusz Płaczek, Wawrzyniec Popiel- Machnicki, Rafał Ruta, nadal zapraszamy do nadsyłania zdjęć

 

„Książka do zjedzenia” popularyzuje współczesną literaturę oraz uznanych pisarzy europejskich w kontekście szeroko pojętej kultury, tak aby ukazać jej autentyczność, tożsamość, odmienności, przewartościowania po 1989 r. Prowokuje do namysłu nad znaczeniem literatury w poznawaniu, wyrażaniu w obcych językach, innych światów oraz ludzi, ich losów i wartości. Gośćmi byli: Jurij Andruchowycz i Sofija Andruchowycz z Ukrainy,  w kolejnych latach: Natałka Babina z Białorusi, Jarolav Rudis z Czech, Dan Jungu z Rumunii, Miljenko Jergović z Chorwacji, Pavol Rankov ze Słowacji, Zsuzsa Bánk z Niemiec, Sofi Oksanen z Finlandii.

Patronat honorowy sprawują: Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły, Franciszek Tamas, Starosta Pilski. Wydarzenie współfinansowane w br. z dotacji celowej przez Powiat Pilski.