close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Koronawirus: Piła w żółtej strefie
08.10.2020

Drukuj

Rosnąca liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na terenie kraju sprawia, że cała Polska od najbliższej soboty, tj. 10 października znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Oznacza to konieczność wprowadzenia dodatkowych ograniczeń w walce z koronawirusem także na terenie naszego miasta.

Co oznacza wejście do żółtej strefy?

  • Maski 

Pierwsza ze zmian dotyczy noszenia maseczek. Usta i nos należy zasłaniać w każdym miejscu publicznym. Nie tylko w środkach publicznego transportu zbiorowego; w miejscach ogólnodostępnych; w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; w obiektach handlowych lub usługowych; w trakcie sprawowania kultu religijnego oraz na cmentarzu, ale w każdej innej sytuacji, poza obecnością w parku czy lesie. 

  • Wydarzenia kulturalne i sportowe (aquapark, siłownia, kino)

W wydarzeniach sportowych i kulturalnych kibice czy publiczność nie mogą zajmować więcej niż 25% wszystkich miejsc. Uczestnicy wydarzeń zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk. Podobnie sytuacja dotyczy seansów kinowych, podczas którego widzowie mogą zajmować tylko 25% miejsc w sali kinowej. Na siłowniach i w klubach fitness nie więcej niż 1 osoba może znajdować się na 7m2.

Podczas wydarzeń na otwartej przestrzeni limit zostaje ograniczony do 100 osób, które mają obowiązek zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos. 

W przypadku aquaparków i basenów – bez zmian – nadal można wypełnić 75% obłożenia obiektu.  W kwestii siłowni i klubów fitness mała zmiana – nie więcej niż 1 osoba może znajdować się na 7m2. 

  • Gastronomia

Sytuacja nieznacznie zmienia się w kwestii korzystania z lokali gastronomicznych – na 4m2 nie może przebywać więcej niż 1 osoba. Klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia miejsca, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

  • Handel

Bez zmian. Klienci powinni podczas zakupów korzystać z rękawiczek jednorazowych lub dezynfekować ręce oraz zasłaniać usta i nos. 

  •  Transport zbiorowy

Bez zmian. Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100% liczby miejsc siedzących albo50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej danego środka transportu. Obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie będzie zmian w transporcie lotniczym. 

  •  Kongresy i konferencje 

Organizowane mogą być kongresy i konferencje, pod warunkiem, że w miejscu odbywania się wydarzenia będzie znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 4m2. 

  •  Zgromadzenia

Zmiany nie dotyczą organizacji zgromadzeń, w których nadal będzie mogło uczestniczyć jednocześnie maksymalnie do 150 osób, które zachowują dystans społeczny.

  •  Wesela i uroczystości rodzinne

Ograniczenie ilościowe dotyczyć będzie także organizacji wesel oraz innych uroczystości rodzinnych. Od soboty maksymalnie 75 osób, z wyłączeniem obsługi, będzie mogło jednocześnie uczestniczyć w uroczystości. Podobnie w przypadku innych imprez, wydarzeń okolicznościowych różnego rodzaju. To ograniczenie wejdzie w życie od 17 października 2020 roku.

  • Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacje

Zmian nie będzie w kwestii o uczestniczenia w turnusach rehabilitacyjnych oraz leczeniu uzdrowiskowym. Również w branży hotelarskiej wszystko odbywać będzie się zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami. 

  • Miejsca kultu religijnego

Tutaj bez zmian. W kościołach nadal obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeśli wydarzenia odbywają się na zewnętrz to należy zachować dystans 1,5 m lub zakrywać usta i nos. 

  • Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Zmian nie będzie także w działaniu salonów kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu.

 

 

Partnerzy