Konsultacje społeczne ws. kryteriów przyjmowania dzieci do przedszkoli
20.01.2015

Planujesz zapisanie dziecka do przedszkola?
Pomóż nam zdecydować, jakie kryteria gminne powinny być brane pod uwagę!

Zapoznaj się z kryteriami sugerowanymi przez Gminę Piła. Wskaż, które z nich – Twoim zdaniem – są najważniejsze lub zaproponuj nowe!
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących kryteriów rekrutacji do pilskich przedszkoli.

Zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty, rekrutacja do przedszkoli prowadzona jest w oparciu o kryteria określone w ustawie. Kryteria ustawowe wynikają z konstytucyjnego obowiązku zapewnienia pomocy szczególnie potrzebującym. Są to:
1)      wielodzietność rodziny kandydata;
2)      niepełnosprawność kandydata;
3)      niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4)      niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5)      niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6)      samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7)      objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Jednocześnie, ustawa dała samorządom możliwość ustalenia sześciu własnych kryteriów gminnych uwzględniających potrzeby dziecka i jego rodziny oraz lokalne potrzeby społeczne.

Kierując się opiniami dyrektorów przedszkoli oraz propozycjami zgłoszonymi przez rodziców, stworzono katalog tych kryteriów oraz przyznawanych punktów:
1)      kandydat mający odbyć roczne przygotowanie przedszkolne – 32 punkty;
2)      kandydat, którego oboje rodzice (prawni opiekunowie) pracują, pobierają naukę w trybie dziennym, prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne – 16 punktów;
3)      kandydat, którego jeden z rodziców (opiekunów prawnych) pracuje, pobiera naukę w trybie dziennym, prowadzi działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne – 8 punktów;
4)      kandydat, którego rodzeństwo będzie kontynuowało w tym samym roku szkolnym edukację przedszkolną w najbardziej preferowanym przedszkolu – 4 punkty;
5)      kandydat, którego w odległości do 3 km od przedszkola znajduje się miejsce pracy przynajmniej jednego z rodziców (opiekunów prawnych) – 2 punkty;
6)      kandydat, którego rodzice są wspierani w zapewnieniu należytej opieki nad dzieckiem przez krewnych (np. dziadków kandydata) zamieszkujących w odległości do 3 km od przedszkola lub przez rodzeństwo kandydata, które uczęszcza do szkoły znajdującej się w odległości do 3 km od przedszkola – 1 punkt. 

Na tym etapie chcielibyśmy poznać Państwa opinie dotyczące przedstawionych kryteriów lub wspólne stworzenie katalogu innych sześciu kryteriów, które możliwie jak najbardziej spełniłby oczekiwania społeczne.

W związku z powyższym, zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu lub złożeniu uwag – zaproponowania własnych kryteriów oraz ich wagi (liczby punktów), które brane będą pod uwagę podczas przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Piła.

Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Gminy Piła odbędzie się 29 stycznia 2015 roku, w Urzędzie Miasta Piły, pl. Staszica 10, II piętro, pokój nr 229A w godzinach: 1630 – 1730.

Własną opinię lub uwagi, należy zgłaszać pisemnieod 27 stycznia do 4 lutego 2015 roku do Urzędu Miasta Piły, Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, Pl. St. Staszica 10, pokój 219 (II piętro) lub drogą elektroniczną na adres e-mail: w.lastowski@um.pila.pl.

Raport z konsultacji społecznych zostanie opublikowany na stronie www.pila.pl w drugiej połowie lutego 2015 roku.

Wydział Oświaty, Kultury i Sportu
Urzędu Miasta Piły