Stanowisko władz miasta w sprawie inwestycji przy ul. Okrzei
04.03.2016

Szanowny Panie Starosto!

Po zapoznaniu się z informacją prasową o przygotowaniu kolejnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni stanowiącej kompleks boiska sportowego i terenów przyległych przy ul. Okrzei 4 w Pile proszę Pana Starostę o przyjęcie zaproszenia na spotkanie w tej sprawie.

Z niepokojem stwierdzam, że prawie wszystkie elementy zawarte w opisie przedstawionej koncepcji kompleksu znajdującego się przy ul. Okrzei (boiska, amfiteatr, skatepark, miejsca piknikowe, plac zabaw) pokrywają się z przygotowanymi już wcześniej zamierzeniami inwestycyjnymi Gminy Piła. Dla projektów tych posiadamy gotową dokumentację techniczną, a nawet pozwolenia na budowę. Dokumentacja, której wartość przekracza 1,5 miliona złotych została przygotowana przy współudziale funduszy UE, a ich realizacja jest też zapisana w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 - 2020. Zachodzić więc może zjawisko dublowania zadań, co spotka się z negatywną oceną organów decydujących o przyznaniu finansowania zewnętrznego oraz narazi samorządy na zarzuty ze strony organów kontroli w zakresie racjonalności wydawania środków publicznych.


Informuję więc, że w Parku na Wyspie zaplanowana jest budowa amfiteatru zadaszonego, na 1554 miejsca siedzące, a ogólny koszt budowy tego typu obiektu wg kosztorysów inwestorskich to koszt kilkudziesięciu milionów. Projekt jest wynikiem zgłaszanych przez mieszkańców oczekiwań, prowadzonych przez ostatnie lata spotkań, konsultacji i konkursu architektonicznego. Pragnę zauważyć, że dla amfiteatru Starosta Pilski wydał prawomocne pozwolenie na budowę. Pozostałe elementy wskazane w Państwa koncepcji zostały zaplanowane na terenach nadrzecznych w rejonie ul. Dąbrowskiego (“Planty Pilskie”) w ramach projektu „Budowa markowego produktu Wielkopolski – Pilska strefa aktywności”. Zadanie to obejmuje m.in. budowę “Parku Odkrywców”, skateplazy, pumptracku, kalisteniki, siłowni, boisk, dużego placu zabaw, miejsc piknikowych z wiatami, stawu z pomostem, udrożnienie starorzecza, budowę kładek na Gwdzie i starorzeczu, wraz z wszystkimi niezbędnymi sieciami uzbrojenia terenu i zielenią. Wartość całego projektu oszacowano na 81 954 973,94 zł brutto. Obecnie w Starostwie Powiatowym toczy się postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę.

Rewitalizacja przestrzeni publicznej nad Gwdą jest też jednym z projektów Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji realizowanego przez Gminę Piła i 7 okolicznych gmin. Podpisany w dniu 15.02.2016 r. mandat terytorialny POSI zapewnił finansowanie w wysokości ponad 27 mln euro ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Podczas spotkania zapoznam szczegółowo Pana Starostę z naszymi planami w zakresie wskazanym powyżej. Jednocześnie ponownie proszę o rozważenie przez Pana Starostę innego zagospodarowania terenów przy ul. Okrzei. Deklaruję również pełną współpracę dotyczącą ewentualnej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu oraz wskazanie pożądanych przez władze Miasta Piły kierunków rozwoju tego fragmentu miasta, w powiązaniu z inwestycjami miejskimi i prywatnymi.

Piotr Głowski

Prezydent Miasta Piły