Instalacje fotowoltaiczne w domkach jednorodzinnych.
02.08.2017

Gmina Piła przygotowuje się do projektu w ramach którego możliwe będzie zapewnienie:

  • 100% dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej - dla właścicieli budynków, którzy zdecydują się wymienić piec węglowy na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Koszt wymiany źródła ciepła jest po stronie właściciela budynku.
  • 85 % dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej – dla właścicieli budynków posiadających piece gazowe i elektryczne. Pozostałe 15% (ok. 3 000 zł) po stronie właściciela budynku.

Gmina Piła chce jak najszybciej zebrać informacje od mieszkańców zainteresowanych projektem - w tym celu należy wypełnić specjalną ankietę. Ankiety należy wypełnić do 10 sierpnia i dostarczyć do Urzędu Miasta Piły. W tej chwili zainteresowanie telefoniczne ze strony mieszkańców Piły, którzy dzwonią do Urzędu i wypytują o szczegóły projektu, jest bardzo duże. Samych ankiet jest już ponad 20, jednakże zachęcamy mieszkańców, aby wzięli udział w projekcie i wypełnili ankiety. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Urzędem Miasta Piły (tel. 67 352 84 15).

Projekt ma charakter tzw. parasolowy – gmina rozciąga swoisty parasol nad mieszkańcami, pomagając im zrealizować instalacje. Gmina przejmuje na siebie wszystkie obowiązki organizacyjne – począwszy od składania wniosków, dokumentacji, prowadzenia postępowania.

Założenie jest aby  projekt miał charakter masowy – chcemy aby wzięło w nim udział 100, 200 a nawet 300 gospodarstw jednorodzinnych. Obrazując to skótem myślowym - każdy z domków stać się ma producentem energii elektrycznej i za to otrzymywałby pieniądze, które przeznaczone byłyby na zapłatę rachunku za ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Wartość  jednostkowej inwestycji to około 20 000 zł, a szacunkowo 3 000 złotych można w ten sposób zarobić na produkcji energii,  tym samym zmniejszyć swoje rachunki za prąd – o kwotę właśnie 3 000 złotych rocznie. Minimalnie musi się zgłosić 100 mieszkańców aby projekt mógł być realizowany.

Jeżeli gmina Piła uzyska środki na dofinansowanie, przeprowadzi przetarg na wykonanie instalacji fotowoltaicznych. Przez 5 lat Urząd będzie się tymi instalacjami zajmował („opiekował”). Po tym czasie Rada Miasta podejmuje uchwałę o przekazaniu tych instalacji na własność mieszkańców. Oznacza to, że przez 5 lat będą one własnością Gminy, zatem wszelkie usterki i  serwis tych urządzeń będą po stronie gminy w tym czasie.

Jeśli uda się w tym rozdaniu zebrać wystarczającą grupę zainteresowanych mieszkańców i zdobyć dofinansowanie, wówczas możliwe jest aby w przyszłym roku w okresie wiosenno-letnim, pojawiły się już pierwsze instalacje fotowoltaiczne w ramach tego projektu.

Projekt wpisuje się doskonale w program Prezydenta Piotra Głowskiego „Piła – dzieło otwarte”, który zakłada m.in. polepszenie jakości życia mieszkańców poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Ankieta i załacznik do ankiety do pobrania pod adresem: http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/prad-i-ogrzewanie-za-darmo-skorzystaj-wypelnij-ankiete.html

J. Oburota