Finansowanie sportu w Pile - informacje.
28.12.2016

Odpowiadając na pytania dotyczące finansowania sportu w naszym mieście, a w szczególności na list zawodniczek klubu Basket informujemy:

Władze Miasta Piły zabiegają od wielu lat o to, aby Miasto rozwijało się równomiernie we wszystkich sferach życia. Dlatego też duże zmiany zauważalne są nie tylko w zakresie działalności mieszkaniowej, drogowej, kulturalnej, ale także sportowej. W przypadku tej ostatniej dziedziny ustalono przede wszystkim jej priorytety wyznaczając trzy kierunki, na które przeznaczane są środki finansowe, kładąc największy nacisk na dofinansowanie sportu dzieci i młodzieży oraz w następnej kolejności na sport masowy dorosłych i wsparcie klubów sportowych w szczególny sposób promujących Piłę w kraju i za granicą. Ustalenie takich priorytetów powoduje przeznaczanie ogromnych środków finansowych związanych z realizacją bazy sportowej i jej utrzymaniem, nieporównywalnych z poprzednimi latami.

1. Mając na uwadze konieczność zagwarantowania warunków i tworzenia odpowiednich standardów do uprawiania sportu w ostatnim czasie udało się wzbogacić lub przebudować istniejącą bazę sportową. Przeznaczono na ten cel kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Inwestycje dotyczyły m.in. stadionów: lekkoatletyczno – piłkarskiego przy ul. Żeromskiego, żużlowego przy ul. Bydgoskiej, ośrodka strzelectwa sportowego Tarcza, salę sportów walki na osiedlu Górnym, salę sportową przy Szkole podstawowej nr 5, boiska sportowe (typu Orlik) przy szkołach i na osiedlach (boiska ze sztuczną trawą), siłownie na wolnym powietrzu itd. Inwestycje w obiekty sportowe będą stanowiły również znaczną część budżetów kolejnych lat i są to m.in. rozbudowa Aquaparku o basen sportowy i część rekreacyjną, budowa sali sportowej oraz zespołu boisk przy Zespole Szkół nr 3 na osiedlu Górnym, sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Wojska Polskiego - te projekty pochłoną prawie 40 milionów złotych.

Jednocześnie wszystkie obiekty sportowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców (dzieci i dorosłych) - tętnią życiem od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych! Koszt ich funkcjonowania, utrzymania oraz organizacji wielu wydarzeń i zawodów, wsparcie kilkudziesięciu klubów sportowych działających w Pile, promocję miasta poprzez sport - finansuje Miasto. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji jako jednostka miejska jest gospodarzem wielu imprez o randze krajowej, międzynarodowej, ale również regionalnej i miejskiej, aktywnie organizując życie sportowe w mieście, m.in. poprzez: biegi uliczne, Półmaraton Philipsa, kolarstwo, kajakarstwo, nordic walking, skok o tyczce, ferie zimowe czy wakacje w mieście. Wszystkie te elementy na bieżąco są uzupełniane przez pilskie szkoły poprzez zajęcia dodatkowe w zakresie sportu: od powszechnej nauki pływania zaczynając na wyspecjalizowanych Szkolnych Klubach Sportowych działających również przy Szkole Mistrzostwa Sportowego kończąc. 

2. Finansowanie klubów zawodowych.

Od kilku lat Miasto podejmowało decyzję o dywersyfikacji wsparcia finansowego kierując je do kilku klubów (poprzednio wsparcie otrzymywała w zasadzie jedna dyscyplina). Taka decyzja – naszym zdaniem - dawała klubom szansę startu w wyższych ligach i obok siatkówki żeńskiej i męskiej dostęp do tych środków otrzymał żużel, piłka nożna na hali (futsal), tradycyjna piłka nożna oraz koszykówka.

Niektóre z klubów ten czas wykorzystały i awansowały do wyższych lig rozgrywkowych, inne nie, jeszcze inne zakończyły działalność. Obecna sytuacja finansowa wszystkich działających klubów zmusza nas do koncentracji środków. W naturalny sposób na szczególną uwagę powinny zasługiwać kluby notowane w jednych z najwyższych klas rozgrywkowych, co przekłada się na najlepszą promocję Piły – w mediach w kraju i w regionie. W najbliższym roku wsparcie otrzymają kluby: siatkarski (Ekstraklasa), żużlowy i futsalowy (1. liga).

3. Finansowanie sportu dla dzieci i młodzieży – w tym zakresie dostępność środków dla klubów sportowych będzie zbliżona jak w latach poprzednich.

Dzieci i młodzież trenująca w klubie Basket będzie miała (podobnie jak młodzież w innych dyscyplinach) możliwość doskonalenia swoich umiejętności w ramach istniejących struktur  organizacyjnych działających na bazie pilskich szkół.

Miasto planuje na 2017 rok dotacje dla klubów sportowych i stowarzyszeń sportowych w wysokości 625 tysięcy złotych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem w zakresie wielu dyscyplin (w 2016 było ich blisko 25, a udzielono 47 dotacji – od brydża, tenisa ziemnego, boksu tajskiego, regat żeglarskich i kolarstwa po taniec towarzyski i akrobatykę). W miarę możliwości finansowych Miasto będzie się starało tę konkretną pulę środków zwiększać.

4. Podkreślić należy również, że niekorzystna dla Miasta sytuacja administracyjna Piły (nadal nie jest miastem na prawach powiatu) powoduje, że znaczne środki finansowe generowane na terenie miasta Piły wpływają do budżetu Powiatu Pilskiego. Kwota, którą dysponuje Powiat na podstawie obecnego podziału administracyjnego wynosi ok. 70 milionów złotych. Dlatego też warto (skoro Miasto wspiera  już znacznymi kwotami 3 kluby zawodowe) skierować apel do Zarządu Powiatu Pilskiego o adekwatne, porównywalne do Miasta wsparcie sportu kwalifikowanego. Tym bardziej, że z informacji przekazanej na sesji Rady Miasta w dniu 20 grudnia 2016 r. przez Starostę Pilskiego wynika, że Powiat nie planuje wsparcia sportu kwalifikowanego na 2017 rok, co jest odmienne od polityki prowadzonej w tym zakresie od wielu lat przez Miasto.

Być może życzliwy stosunek, zarówno Starosty Pilskiego, jak i Etatowego Członka Zarządu podkreślających swoje związki ze sportem doprowadzi do zmiany decyzji Zarządu Powiatu w zakresie wsparcia sportu zawodowego i dedykowania na ten cel adekwatnych kwot.

5. Obecne decyzje zbiegają się z wprowadzaną przez rząd (wspieraną przez władze powiatu) zmianą w systemie oświaty. W Pile spowoduje to dosyć znaczne zawirowania, również finansowe, które wpłyną na dodatkowe, niepotrzebne wydatki związane z dostosowaniem szkół do nowej roli. Liczyć je będziemy w setkach tysięcy złotych! Jednocześnie, wraz z przeniesieniem całego rocznika (od 600 do 1000 dzieci) ze szkół gminnych do powiatowych Miasto Piła utraci ponad 3 miliony złotych subwencji oświatowej! Tyle więcej na wychowanie dzieci i młodzieży otrzyma Powiat. Liczymy, że wykorzysta je z korzyścią dla naszych najmłodszych mieszkańców, a w szczególności ich rozwoju fizycznego.