Dofinansowanie do źródła ogrzewania - Program KAWKA
06.05.2015

Gmina Piła zamierza przystąpić, w imieniu osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych, do planowanego ogłoszenia  przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w  Poznaniu konkursu naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych  z „Likwidacją niskiej emisji wspierającej wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii – KAWKA III”.

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na pokrycie do 50% kosztów kwalifikowanych modernizacji systemu grzewczego i tym samym ograniczenia niskiej emisji.  Zaznaczyć trzeba, że podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia.

Dofinansowaniem mogą być objęte przedsięwzięcia ujęte w obowiązującym „Programie ochrony powietrza dla strefy wielkopolskiej” (Uchwała nr XXXIX/769/13 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 25 listopada 2013 r.).

Z wyżej wymienionego Programu wynika, że granice obszaru przekroczeń, na którym jednocześnie przekroczone zostały normy jakości powietrza w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 18.09.2012 r. poz. 1031) w odniesieniu do: poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 10 określonego jako średnia 24-godzinna oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM 10 w mieście Piła wydziela teren:

- od północy, ulica: Koszalińska, Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Paderewskiego i Tadeusza Żeleńskiego Boya sięgające prawie do skrzyżowania z ulicą Karola Szymanowskiego, ulica Al. Niepodległości wykraczająca w  nieznacznym stopniu za skrzyżowanie z ulicą  500 Lecia Piły oraz połowa ul. 500 Lecia Piły,
- od północnego-wschodu: od ronda ulica Henryka Dąbrowskiego prawie do skrzyżowania z ul. 500 Lecia Piły, do połowy ulica J. J. Śniadeckich,
- od wschodu:  ulica Bydgoska, Aleja Powstańców Wielkopolskich prawie do skrzyżowania z ulicą Juliusza Kossaka i ulica Bydgoska od ronda prawie do skrzyżowania Fr. Roosevelta, ulica Wincentego Witosa, ulica Browarna do skrzyżowania z ulicą Ludową,
- od południowego-wschodu: w znacznej części ulica Bulwary Chatellerault, do połowy ulica Bulwarowa, część Placu Stanisława Staszica, Marii Konopnickiej, Doktora Franciszka Witaszka aż do skrzyżowania z Placem Stanisława Staszica, znaczna część ulicy 14 Lutego,
- od południa: część ulicy Towarowej, ulica Rynkowa, ulica Stefana Okrzei prawie do skrzyżowania z ulicą Pomorską, ulica Podgórna do ronda Kolejarzy oraz ulica Ceglana,
- od południowego-zachodu: ulica Mała, ulica Stefana Żeromskiego do skrzyżowania z Ulicą Małą, nieznaczna część ulicy Stanisława Wyspiańskiego, ulica Mikołaja Reja do skrzyżowania z ulicą Kasprowicza,
- od zachodu: ulica Jana Kochanowskiego do skrzyżowania z ulicą Adama Asnyka, ulica Salezjańska do skrzyżowania z ulicą Złotą, znaczna część Alei Wojska Polskiego, ulica Lotnicza, ulica Józefa Ignacego Kraszewskiego, ulica Grunwaldzka,
- od północnego-zachodu: ulica Szybowników, ulica Chorwacka, Mikołaja Kopernika,ul. Żółkiewskiego, ulica Spadochroniarzy, odcinek ulicy Koszalińskiej oraz ulicy Kołobrzeskiej.

W załączniku przedstawienie na mapie obszaru przekroczeń pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM 10 z „Programu ochrony powietrza dla strefy wielkopolskiej”  w powiększeniu.

MAPA

W ramach ww. programu na terenie miasta Piły, objętego obszarem przekroczeń stężeń pyłu i benzo(a)pirenu, będzie możliwe dofinansowanie, następujących przedsięwzięć:
- likwidacja lokalnych źródeł ciepła tj.: indywidualnych kotłowni lub palenisk opalanych na paliwa stałe, kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych i podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub ich zastąpienie przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (w tym pompy ciepła) spełniające wymagania emisyjne określone przez właściwy organ. W przypadku likwidacji palenisk indywidualnych zakres przedsięwzięcia może m.in. obejmować wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u. lub instalacji gazowej;
- montaż kolektorów słonecznych, celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym paliwem stałym, bądź celem współpracy ze źródłem ciepła zastępującym źródło ciepła opalane paliwem stałym.


Dofinansowaniem mogą być objęte wyłącznie fabrycznie nowe materiały i urządzenia związane z realizacją przedsięwzięcia.

Gmina Piła planuje wystąpić z wnioskiem do WFOŚiGW w Poznaniu o dofinansowanie zadania, w imieniu wszystkich zainteresowanych osób fizycznych i wspólnot  mieszkaniowych.
Dofinansowanie będzie udzielane na zasadzie refundacji kosztów poniesionych na realizację przedmiotowego zadania, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Gminy Piły o dotację, przez WFOŚiGW w Poznaniu.

W związku z powyższym prosimy osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe z terenu miasta Piły, zainteresowane skorzystaniem z dofinansowania, o wypełnienie deklaracji przygotowanej przez Urząd Miasta Piły.

Papierowe arkusze deklaracji można otrzymać w Urzędzie Miasta Piły, Plac Staszica 10 w Biurze Obsługi Interesanta oraz pobrać TUTAJ - DEKLARACJA i złożenie jej w terminie do 29 maja br. w Urzędzie Miasta Piły, w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Plac Staszica 10, pokój 320 w godzinach 7:30 – 15:30.

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, prosimy o kontakt z pracownikiem Urzędu Miasta Piły, tel. (+48) 67-210-42-59.

UWAGA:
Złożenie deklaracji ma jedynie charakter informacyjny i nie przesądza o otrzymaniu dofinansowania.