Dialog techniczny - procedura
22.01.2016

Gmina Piła, przygotowując się do realizacji projektu polegającego m.in. na zakupie nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów dla komunikacji miejskiej, ogłosiła tzw. dialog techniczny.

Instytucja dialogu technicznego została wprowadzona do ustawy Prawo zamówień publicznych nowelizacją z dnia 12 października 2012 r., która weszła w życie 20 lutego 2013 r. Wprowadzenie tej instytucji w art. 31a–art. 31c ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi implementację do prawa polskiego unijnej dyrektywy klasycznej 2004/18/WE.

Podjęcie optymalnej decyzji co do określonej technologii wymaga od zamawiającego szerokiej wiedzy na temat dostępnych na rynku rozwiązań. I właśnie dialog techniczny jest tu bardzo cennym instrumentem prawnym, który to ułatwia. Jego podstawowym celem jest pozyskanie informacji niezbędnych do jak najlepszego przygotowania przetargu czyli opisu przedmiotu zamówienia, SIWZ, warunków umowy itp.

W przypadku Piły dialog techniczny, który – warto pamiętać – nie jest trybem postępowania o udzielenie zamówienia – pozwoli na takie przygotowanie przetargu, aby nowe autobusy, które będą wozić mieszkańców naszego miasta, były najnowocześniejsze, posiadały najnowsze rozwiązania techniczne. Równie istotne jest, aby spełniały wszystkie normy dotyczące emisji spalin, aby były przyjazne środowisku.

Rozmowa z potencjalnymi dostawcami autobusów pozwoli skonfrontować nasze potrzeby i wymagania z realiami rynkowymi i możliwościami technicznymi.

Niezwykle istotna jest również transparentność procedury pozwalająca uniknąć zarzutów o kontakty zamawiającego z wykonawcami na drodze niesformalizowanej. Warto bowiem wiedzieć, że ogłoszenie o dialogu technicznym jest zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta,  wiedza o nim jest powszechnie dostępna i każdy potencjalny dostawca autobusów może zgłosić swój akces do dialogu. I co istotne – wszyscy uczestnicy dialogu technicznego mogą brać udział przyszłym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Uzyskane informacje pozwolą gminie na celowe, racjonalne i oszczędne wydatkowanie środków publicznych.

RFE