Czas na rodzinę - nowy projekt MOPS
06.08.2019

Pomoc pedagogiczną i psychologiczną dla rodzin oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile, który rozpoczął realizację projektu "Czas na rodzinę". Projekt – podobnie jak kilka innych realizowanych do tej pory przez pilski MOPS finansowany jest głównie z pieniędzy pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej. Z usługi – w ramach której pomocą objętych ma być 180 rodzin – może skorzystać każda pilska rodzina, bez względu na kryterium dochodowe.

- Nasze projekty skierowane są przede wszystkim do osób, które potrzebują pomocy i aktywnie jej poszukują. Żeby tę pomoc skutecznie prowadzić potrzebne są pieniądze, których my poszukujemy na różne sposoby i w różnych miejscach. Jednym z nich są fundusze europejskie, dzięki którym teraz uruchamiamy program dla całych rodzin, w ramach którego oferujemy pomoc w radzeniu sobie z budżetem domowym, organizacją rodzinnego życia oraz z problemami opiekuńczo-wychowawczymi dzieci. Możemy to zrobić, bo mamy pieniądze na ten cel i wykwalifikowanych ludzi, którzy takiego wsparcia mogą skutecznie udzielić – powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.

"Czas na rodzinę" to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w ramach Mandatu Terytorialnego Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (POSI). Całkowita wartość projektu to ponad 1 milion złotych. Wkład gminy Piła wynosi 50 tysięcy złotych.

- Projekt ma pomóc w rozwijaniu kompetencji rodzicielskich, w rodzinach które mają problemy wychowawcze z dziećmi. W tym przypadku poradnictwo pedagogiczne I psychologiczne będzie prowadzone przede wszystkim w domach, choć zajęcia grupowe w ośrodku też się będą odbywały – informuje Wanda Kolińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.

W ramach projektu "Czas na rodzinę" świadczone będą następujące usługi:

- poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne dla dorosłych prowadzone w miejscu zamieszkania uczestników projektu;

- grupowa edukacja psychologiczna i pedagogiczna;

- utworzenie 4 grup samopomocowych – "Kawiarenka dla rodziców";

- "Szkoła dla rodziców" – warsztaty dla 140 osób;

- wsparcie psychologa – specjalisty ds. dzieci.

- Z poradnictwem psychologicznym dla dzieci jest problem w całym kraju i nie wiem, czy takie usługi w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia, są gdziekolwiek realizowane. A osób, które wymagają takiej pomocy jest coraz więcej i nic w tym dziwnego, bo i czasy są coraz bardziej skomplikowanezauważył Piotr Głowski, prezydent miasta Piły.

Projekt rozpocznie się od 1 września bieżącego roku i będzie realizowany do 31 sierpnia 2022 roku.

- Zgłaszać można się już teraz, a opieką asystenta zostaną objęte wszystkie rodziny, w tym te które już korzystają z takiej pomocy. Planujemy zatrudnienie dwóch dodatkowych asystentów rodziny. Do końca roku planowana jest rekrutacja 80 rodzin, a do końca projektu kolejnych 100 (łącznie 180 rodzin) – dodała Agnieszka Janus, kierownik działu aktywizacji MOPS w Pile.

Dodajmy, że proponowana forma usług domowych w programie „Czas na rodzinę” to efekt doświadczeń wyniesionych z prowadzenia programu "AS – Aktywni i Samodzielni", który jest nadal realizowany. W jego ramach wsparciem asystentów domowych objęto 204 osoby, w tym 40 osób niepełnosprawnych, 50 opiekunów faktycznych osób niepełnosprawnych, 110 osób niesamodzielnych oraz 4 kandydatów do pełnienia funkcji Asystentów Osobistych Osób Niepełnosprawnych (AOON). Wartość projektu, który będzie realizowany do 30 listopada 2030 roku, to ponad 970 000 złotych.

Kolejnym programem, którego wykonywanie już się zakończyło, był projekt "KOMPAS – kompetencje i pasja", dzięki któremu 190 osób bezrobotnych zostało objętych aktywizacją zawodową.

- Ponad 40 osób podjęło zatrudnienie, a dużo większa liczba podjęła staże i dalszą naukę w celu podniesienia własnych kwalifikacji zawodowych – cieszyła się A. Janus.

Wartość projektu "KOMPAS – kompetencje i pasja", to ponad 1 600 000 złotych.

- Myślę, że ważne jest również to – prócz wspierania pilan wymagających i poszukujących pomocy – że na nasze programy pozyskaliśmy około 3,5 miliona złotych i te pieniądze zostają tu na miejscu i trafiają później do handlu i usług. To wartość dodana, o której nie powinniśmy zapominać – zakończył prezydent Piły Piotr Głowski.

 

Piotr Gadzinowski
fot. Alekandra Kramkowska