Piła MIASTEM PRZYSZŁOŚCI, a nie miastem zagrożonym wykluczeniem.
11.08.2017

W związku z opublikowanym przez PAP artykułem o grożącej 122 miastom w Polsce zapaści (źródło: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/176441/Upadek-miast--PAN-122-miastom-w-Polsce-grozi-zapasc-spoleczno-gospodarcza), poniżej przedstawiamy stanowisko Prezydenta Miasta Piły odnoszące się do jego treści oraz komentarz Zastępcy Prezydenta Beaty Dudzińskiej do sprawy.

Stanowisko Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego.

„Ocena historyczna Piły zaprezentowana przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN stoi w sprzeczności z oceną bieżącą i projekcją przyszłości. A do takich ocen wydawanych na podstawie obserwacji zmian należą nagrody otrzymane przez miasto w ostatnich latach. Szczególnie cenne są dwie z nich: nagroda TERAZ POLSKA przyznawana nam przez ostatnie kilka lat z rzędu oraz odebrana w tym roku w Cannes, przyznana przez wydawnictwo Financial Times, nagroda MIASTO PRZYSZŁOŚCI, której nazwa sama mówi za siebie, a znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce miast Polski.

Ryzyko marginalizacji w przypadku miast tracących status miasta wojewódzkiego było i jest zjawiskiem naturalnym. Przyczyną jest m.in. likwidacja jednostek i urzędów. Od początku swojej prezydentury przeciwstawiam się tym problemom. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie roli administracyjnej – zyskanie statusu miasta na prawach powiatu. Cały czas czynimy starania, aby zrealizować ten cel.

Ciągły popyt na mieszkania pomimo boomu budowlanego, wyjątkowo niskie bezrobocie, nowe inwestycje w Strefach Przemysłowych, których uruchomienie spowoduje zwiększenie oferty interesujących miejsc pracy (nie tylko w skali Piły ale również całego regionu), ocena naszego miasta (realizowana przez największe światowe pracownie) wykonywana na zlecenie firm inwestujących w Pile -  zaprzeczają takim opracowaniem jak to PAN (dotyczy ono bowiem głównie  zjawisk demograficznych). Zmiana wskaźników demograficznych  to zadanie na całe lata i stąd nasza stała determinacja by ten stan zmieniać. Obecność na tej liście (na jednym z ostatnich miejsc) zamierzam wykorzystać jako szansę. Będziemy mogli pozyskać dodatkowe fundusze rządowe i unijne – w tym celu m.in. powstała ta lista. Jednego czego się realnie obawiam to coraz bardziej możliwe  wyprowadzenie Polski z UE przez obecny rząd. To dzięki wolnemu rynkowi i pieniądzom z UE tak szybko się zmieniamy. Brexit pokazał jak szybko można przeprowadzić takie postępowanie. W naszym przypadku - jak szybko zniweczyć pracę i marzenia kilku pokoleń, a Polskę wykluczyć z rodziny państw UE. To jedyne prawdziwie wykluczenie, które nam grozi”.

Komentarz Zastępcy Prezydenta Beaty Dudzińskiej:

„Jest to scenariusz który Pile groził i który mógł się sprawdzić. Jednakże będąc świadomym ogólnego trendu wyludniania się miast średniej wielkości oraz problemów demograficznych w naszym kraju 7 lat temu podjęliśmy działania które ziszczeniu się tego czarnego scenariusza miały przeciwdziałać. Efekty tej strategii w postaci realizowanych projektów będziemy obserwować w ciągu nadchodzących lat.. Z chęcią wrócę w niedalekiej przyszłości do raportu przygotowanego przez PAN i porównam  prognozy w nim zawarte z rzeczywistością nad którą pracujemy”.