Rondo Żołnierzy Wyklętych.
01.03.2017

Uchwałą Rady Miasta Piły nr XXX/455/17 z dnia 31 stycznia 2017 rondu na skrzyżowaniu ulic: Okrzei, Towarowej, Zygmunta Starego i Pomorskiej w Pile nadano nazwę Żołnierzy Wyklętych.

Wykonanie powyższej uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Piły.

Od 2011 roku – 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony świętem państwowym.

Wnioskujący o nadanie nazwy dla ronda odmówili uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Podczas dzisiejszego spotkania przy rondzie Prezydent Piotr Głowski wydał oświadczenie, które prezentujemy poniżej.

Szanowni Państwo!

W ostatnim czasie nadaliśmy nazwy Rondu Władysława Bartoszewskiego, Reformacji, Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej Rada Miasta nadała nazwy: Rondu 10 kwietnia, 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko- Bombowego, skwerowi Kardynała Ignacego Jeża. Nazwy te oddają charakter naszego miasta, a przede wszystkim są wyrazem różnych opinii i światopoglądów. Łączy je jednak jedno - podkreślają wierność ideałom i wartościom ważnym dla mieszkańców naszego miasta, które w przeszłości było wielokulturowe i wieloreligijne, a dziś i jutro winno być otwarte, tolerancyjne i przyjazne.

Intencją władz miasta jest wspierać Pilan w ich inicjatywach i odpowiadać na ich potrzeby - zgodnie ze słowami Józefa Tischnera: "Człowiek jest takim drzewem, które czuje w sobie dobro i dlatego nie chce złych owoców rodzić."

Dziś symbolicznie nadamy nazwę Rondu Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a zakończył prace ustawowe – prezydent Bronisław Komorowski.

O trudnej historii tych bohaterów niezłomnych mieli za chwilę opowiedzieć wnioskodawcy dla nazwy Ronda. Nie ma ich tutaj. Nie przyszli. Nie stanęli tu ze mną.

Chciałbym podkreślić, że ocena Żołnierzy Wyklętych jak każdej zbiorowości nie może być jednowymiarowa i dalecy powinniśmy być od biało-czarnego rozsądzania ich zasług i win. Powinno to być elementem analizy i zastanowienia każdej ze stron debaty historycznej.

Niech nadanie nazwy Ronda Żołnierzy Wyklętych u współcześnie żyjących pilan wzbudzi refleksję o trudnych dziejach naszej historii.


J. Oburota