Rocznia wybuchu II wojny światowej
01.09.2021

Wydarzenia, które rozegrały się we wrześniu i październiku 1939 r. na stałe zapisały się w historii Polski i Europy. Atak na Polskę hitlerowskich Niemiec, samotna, nierówna walka z jednym najeźdźcą, a od 17 września z kolejnym, miliony poległych żołnierzy i cywilów.

na pierwszym panie strażnik miejski z kwiatami, za nim prezydent przewodnicząca i wiceprzewodnicząca rady i pozostałe delegacje

Dziś mija 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Dla upamiętnienia wydarzeń z września 1939, uczczenia poległych cywilów i bohaterów, którzy stanęli w obronie ojczyzny, władze Piły, parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem na placu Zwycięstwa.

delegacja 3 żołnierzy maszeruje w stronę pomnika  delegacje stoją przed pomnikiem, prezydent przemawia, w tle pomnik, po lewej flagi Polski

 

Wcześniej, prezydent Głowski, Przewodnicząca Rady Miasta- Maria Kubica, Wiceprzewodnicząca Zdzisława Karpińska oraz senator Adam Szejnfeld odwiedzili grób westerplatczyka - Bronisława Wilbika - spoczywającego na pilskim cmentarzu oraz cmentarz wojenny.

prezydent przy grobie westerplatczyka pochowanego na pilskim cmentarzu  prezydent składa kwiaty na cmentarzu wojennym przy obelisku, za nim radne i senator

 

Prezydent, zgromadzonym pod pomnikiem, przypomniał słowa św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży w 1987 r.:

"Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską.

Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować".

Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych".

K.Sztafel