Pierwszy dzień IX edycji Subregionalnych Targów Pracy i Kariery za nami
06.04.2018

6 kwietnia w godzinach od 10.00 do 14.00 w Inwest-Parku odbyły się targi edukacyjne 9 edycji Pilskich Subregionalnych Targów Pracy i Kariery.

Otwarcia Targów, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, dokonała Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska, która podziękowała współorganizatorom za obecność i aktywny udział w przygotowaniach.

Głównym przesłaniem pierwszego dnia targów było udzielenie pomocy i wsparcia młodym ludziom w odnalezieniu własnej ścieżki rozwoju osobistego oraz edukacji, a jednocześnie pokazanie, jakie trendy panują na pilskim rynku pracy. Do dyspozycji odwiedzających znajdowali się doradcy zawodowi, którzy w sposób profesjonalny doradzali jakie kierunki edukacji i rozwoju najbardziej odpowiadają ich predyspozycjom.

Na targach zaprezentowały się licznie pilskie szkoły ponadgimnazjalne, średnie, wyższe oraz ośrodki szkoleniowe, szkoły językowe. IX edycja Targów Edukacyjnych objęła niżej wymienione obszary.

KLUB PROFESJONALISTÓW – o którym szerzej w odrębnym komunikacie tutaj: http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/8f438211eb6a2569b7dce590e92e98b5.html

STREFA SZKÓŁ – obszar skierowany jest do młodzieży poszukującej właściwej dla  siebie ścieżki dalszego kształcenia. Każdy uczeń otrzymł oferty z informacjami nt. kształcenia na poziomie szkół  średnich i uczelni wyższych oraz dodatkowych zajęć pozaszkolnych.

STREFA RZEMIEŚLNIKÓW – miejsce prezentacji pilskich rzemieślników i ich oferty. Była to doskonała okazja  do bezpośredniego kontaktu  z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, którzy  tłumaczyli,  jak ważną i istotną rolę w życiu lokalnej społeczności odgrywają rzemieślnicy. Mistrzowie swoich fachów jak piekarz, elektryk, kominiarz i wielu innych będą prezentowwali młodzieży w sposób praktyczny swoją codzienną pracę.

STREFA WARSZATÓW PERSONALYCH -  jej zadaniem było praktyczne przedstawienie  zagadnień związanych z autoprezentacją i rozwojem osobowościowym. Dr Małgorzata Burzyńska pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile omówiła temat związany  Odkrywaniem własnego potencjału. Anna Oleszczyk (Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna  w Pile) pokazała, jak zarządzać  sobą w czasie. Beata Siudak i Monika Mazanowska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Pile poprowadziły warsztaty nt. Wybieram szkołę - wybieram zawód. Dodatkowo w programie znalazły się warsztaty prowadzone przez Old School Szkoła Językowa Arkadiusz Klimek  pt.   Próbne rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim.

STREFA DORADCÓW ZAWODOWYCH – miejsce, w którym przeprowadzano indywidualne rozmowy z uczniami, podczas których otrzymają  profesjonalną pomoc w planowaniu własnej ścieżki zawodowej. Dla wszystkich chętnych przedstawiono najbardziej aktualne oferty pracy  pilskich przedsiębiorców – Platforma Praca.

STREFA POLITECHNIKI KOSZALIŃSKIEJ - „Sekrety Technologii” -  obszar, w którym  przedstawiciele Kół Naukowych Politechniki Koszalińskiej zaprezentowali młodzieży interaktywne stanowiska, poświęcone: 

  • odnawialnym źródłom energii -  ogniwa fotowoltaiczne, ogniwo paliwowe, turbina wiatrowa;
  • daltonizm smakowy i zapachowy – próby testowe;
  • automatyka i robotyka procesu produkcyjnego – obsługa robota i miniatury wózka widłowego;
  • ręczny skaner 3D (ZScanner) – skanowanie  samego siebie;
  • zegar binarny - odszyfrowanie wskazywanej godziny;
  • tajemnice funkcjonowania ludzkiego organizmu;
  • ćwiczenia określające lateralizację.
Galeria zdjęć z wydarzenia: https://www.facebook.com/pg/miastopila/photos/?tab=album&album_id=1756508451073358
J. Oburota