Marek Borowski

Marek BorowskiUchwała Nr XLIX/492/02 Rady Miejskiej w Pile z dnia 26 lutego 2002 roku

Marek Borowski urodził się 4 stycznia 1946 roku w Warszawie. W 1991 roku po raz pierwszy wystartował w kampanii wyborczej do Sejmu RP w okręgu wyborczym Gorzów-Piła. Od października 1991 roku poseł na Sejm, początkowo członek Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów. W 1993 roku po skróconej kadencji ponownie wygrywa wybory parlamentarne w okręgu wyborczym obejmującym województwo pilskie. Po objęciu rządu przez Włodzimierza Cimoszewicza i przygotowanej reorganizacji URM zostaje wybrany na stanowisko Wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W wyborach parlamentarnych 1997 roku startując ponownie w okręgu wyborczym obejmującym województwo pilskie otrzymuje proporcjonalnie do liczby wyborców – największą ilość głosów w całym kraju. Po ukonstytuowaniu się władz sejmowych zostaje ponownie wybrany Wicemarszałkiem Sejmu.

W czasie swej pierwszej kadencji wiele zainteresowania poświęcił dalszemu losowi pilskiego ZNTK. Dzięki jego pomocy w funkcjonujących po nich spółkach zachowano 300 miejsc pracy. W następnych kadencjach zabiegał o środki na kolejne inwestycje ważne dla Piły. Dzięki jego interwencjom Minister Transportu przyznał środki na remont wiaduktu kolejowego, który był realizowany w połowie lat 90-tych. Dzisiejsza lokalizacja, a także środki na przeprowadzenie remontu kapitalnego budynku mieszczącego Muzeum Okręgowe przy ulicy Browarnej, to w przeważającej mierze zasługa Marka Borowskiego. Jego wsparcie pozwoliło na skorzystanie zarówno w tym jak i innych przypadkach z funduszy krajowych i Unii Europejskiej.

Dzięki jego zabiegom pilskie kluby „Polonia”, „Nafta” i „Joker”, znane na stadionach i halach sportowych Polski i Europy pozyskały znaczących sponsorów.

W listopadzie 2000 roku doprowadził do zawarcia umowy miedzy Pilskim Domem Kultury i Teatrem Wielkim w Poznaniu, czego efektem są grane co kwartał w Pile spektakle operowe.
Dzięki kontaktom ze znanymi krajowymi firmami komputerowymi i promocyjnymi warunkami oraz instalacji zaproponowanymi przez nie oraz środkom Fundacji „Równe Szanse”, pracownie komputerowe otrzymały następujące pilskie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 7, Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Gastronomicznych, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica. Na wniosek Marka Borowskiego TP S.A. zawiesiła pobieranie miesięcznych opłat przez okres 2 lat za zainstalowane łącza SDJ, umożliwiające stały dostęp do internetu. Z tej inicjatywy skorzystały wszystkie szkoły prowadzone przez pilski samorząd.

Z pomocy Marka Borowskiego i Fundacji „Równe Szanse” korzysta Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Uczelniana biblioteka otrzymała jego pomoc w sfinansowaniu pierwszych zakupów literatury fachowej.

Poseł był inicjatorem powstania Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Biznesu, a wcześniej w 1996 roku wspierał starania jej organizatorów o uzyskanie zgody Ministra Edukacji Narodowej na utworzenie tej pierwszej niepublicznej uczelni wyższej w regionie pilskim.

Przez 10 lat sprawowania mandatu posła ziemi pilskiej zaszczepiał chęć działania na rzecz regionu i miasta. Dowodził, że najpierw trzeba wiedzieć czym się dysponuje i czego się chce, a następnie szukać metod i środków realizacji.